Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

100 lat temu do Wągrowca przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki

Zdjęcie aktualności 100 lat temu do Wągrowca przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki fot. facebook/ Towarzystwo Pamieci Powstania Wielkopolskiego - koło w Wągrowcu

Dokładnie 100 lat temu do Wągrowca przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki. 

To właśnie 16 października 1919 roku po powitaniu na dworcu, dowódca wojsk wielkopolskich udał się do tymczasowych koszar, w których przyjął od saperów przysięgę (przy obecnym Zespole Szkół nr 2). I Batalion Saperów Wielkopolskich otrzymał w tym dniu chorągiew, ofiarowaną przez członkinie wągrowieckiego Czerwonego Krzyża, aby następnie pod tym sztandarem toczyć boje w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.

Była to druga wizyta generała Dowbora-Muśnickiego w Wągrowcu. Pierwsza miała miejsce 10 lutego 1919 roku. Generał uczestniczył wówczas w uroczystości na Rynku, gdzie – po Mszy Św. i jego przemówieniu – batalion wągrowiecki złożył przysięgę wojskową. Przysięgę złożono na sztandar batalionu, najprawdopodobniej ufundowany przez Marię Kulińską (jak sama później wspomniała: „...podarowałam powstańcom sztandar, na który idąc do walki składali przysięgę”).

(Maciej Januchowski, Marcin Moeglich, UM Wągrowiec)