Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Aby nie zadłużyć gminy trzeba zastosować środki zaradcze. Tak uważają urzędnicy z Obornik

Zdjęcie aktualności Aby nie zadłużyć gminy trzeba zastosować środki zaradcze. Tak uważają urzędnicy z Obornik fot. WRFM

Urzędnicy obornickiego magistratu są zdania, że pandemiczne ograniczenia wymuszają zastosowanie środków zaradczych aby się nie zadłużać. Budżet gminy jest przecież poważnie uszczuplony.


Burmistrz Tomasz Szrama zaczyna od propozycji rezygnacji z organizowania tradycyjnych Dni Obornik. Mają wrócić do terminarza miejsko-gminnych imprez dopiero w 2022 roku. Mniejsze o połowę będą także dotacje dla samorządowych jednostek organizacyjnych, czyli Obornickiego Centrum Sportu i ośrodka kultury. Powód? Skoro nie organizuje on imprez pula może się zmniejszyć. Tak więc zamiast 80 tysięcy złotych na konta tychże instytucji wpłynie po 40 tysięcy.


Dyrektor domu kultury Adam Krasicki poinformował, że ośrodek ma zaległe ubiegłoroczne zobowiązania finansowe w wysokości 60 tysięcy. Wynikły, ponieważ więcej było imprez typu koncerty. Jeden z nich kosztował ponad cztery tysiące. Ponad dwa i pół tysiąca zażyczył sobie za występ zespół regionalny. Plus wynajęcie sceny i oplata za prelekcje. Catering oraz różnego rodzaju warsztaty w tym baletowe również pochłonęły mnóstwo pieniędzy. Na pokrycie tych kosztów oraz bieżącą działalność należy zapewnić w budżecie minimum 76 tysięcy złotych.


Ośrodek sportu ograniczył wydatki na wyższym niż wymagany poziomie. Jednocześnie burmistrz Szrama dał obietnicę wspierania lokalnych przedsiębiorców poprzez ulgi oraz zwolnienia z podatków.


Portal eoborniki.pl słowami zastępcy burmistrza Piotra Woszczyka informuje, że w planach samorządowców są oszczędności na opłatach za wywóz śmieci z pojemników znajdujących się przy nieczynnych z powodu koronawirusa świetlicach wiejskich. Związek Międzygminnej Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej zgodnie z umową opróżnia je chociaż tak naprawdę nic w nich nie ma. Stosowne oświadczenia o tymczasowym zaprzestaniu wywozu zostały złożone. Oczywiście w miarę potrzeb będą odstępstwa chociażby w celu odebrania odpadów zielonych.

(Cezary Kucharski)