Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Akcja służb w Gębarzewie! W Zakładzie Karnym doszło do trzech incydentów.

Zdjęcie aktualności Akcja służb w Gębarzewie! W Zakładzie Karnym doszło do trzech incydentów. fot. Magdalena Borowska

We wtorek w Zakładzie Karnym w Gębarzewie przeprowadzono pozorowane akcje dotyczące zagrożeń. Trzy różne scenariusze zrealizowano podczas cyklicznych ćwiczeń. Hipotetyczne sytuacje mają za zadanie sprawdzenie wdrożenia procedur oraz współpracę z zewnętrznymi jednostkami. Takie szkolenia to również obowiązek wynikający z przepisów. Mówi podpułkownik Zbigniew Dolata dyrektor Zakładu Karnego w Gębarzewie.

Coroczne ćwiczenia ochronno-obronne odbyły się przy współudziale strażaków i policjantów. Przewidziane były trzy scenariusze, które weryfikowały i doskonaliły zdolności negocjacyjne, koordynację i działanie w sytuacji ryzyka. Mówi młodsza chorąża Marta Magda-Bigos rzeczniczka prasowa dyrektora Zakładu.

Działania sprawdzały umiejętności funkcjonariuszy Służby Więziennej i koordynację z innymi jednostkami. W działaniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. To ważne, także z punktu widzenia służb, które na co dzień nie przebywają na terenie więzienia.

Mówiła brygadier Marta Kacprzycka komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Działania obejmowały zdarzenia fikcyjne, ale takie, do których może dojść w przyszłości. Mówi major Krystian Rynarzewski zastępca dyrektora Zakładu.

W działaniach wzięła udział także specjalna grupa interwencyjna Służby Więziennej. Zakład Karny w Gębarzewie zatrudnia 300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Jednostka penitencjarna ma również dwa oddziały zewnętrzne: w Pobiedziskach i Środzie Wielkopolskiej. W więzieniu znajduje się 740 osadzonych.