Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Akcja usuwania azbestu w powiecie obornickim

Zdjęcie aktualności Akcja usuwania azbestu w powiecie obornickim fot. WRFM

Powiat Obornicki, Gminy Oborniki, Rogoźno oraz Ryczywół przygotowują się w tym roku do przeprowadzenia akcji usuwania szkodliwego dla zdrowia mieszkańców azbestu. Wnioski o refundacje kosztów operacji można składać do końca czerwca we właściwym urzędzie. Każdy może złożyć tylko jeden wniosek. Przygotowano specjalny program, który będzie realizowany w sierpniu i wrześniu.


Opowiada o nim pracownik starostwa Jakub Przybysz.Program jest finansowany przez zainteresowane samorządy. Powiat obornicki wyłoży 30 tysięcy złotych podobnie jak gminy Rogoźno oraz Ryczywół. Najwięcej, ponieważ 60 tysięcy przekaże do wspólnej kasy gmina Oborniki.


Starostwo liczy na uzyskanie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Nabór wniosków trwa do końca kwietnia stąd oczekiwanie powiatowych urzędników. Fundusz regularnie przekazuje pieniądze, więc i tym razem powinien to uczynić. Samorządowcy liczą, że każdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony według stawek określonych po rozpisaniu przetargu i znalezieniu wykonawcy zadania.


Warto dodać, że azbest to niebezpieczny minerał krzemianowy zaliczany do grupy dziesięciu najgroźniejszych na ziemi zanieczyszczeń.

(Cezary Kucharski)