Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Lewica rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim „Legalna aborcja”

Zdjęcie aktualności Lewica rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim „Legalna aborcja” Przedstawiciele inicjatywy ustawodawczej podczas piątkowej konferencji w Gnieźnie. | fot. Maciej Januchowski

Organizacje kobiece i posłanki Lewicy rozpoczęły zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”. Jest to oddolna inicjatywa, która powstała na kanwie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Trybunał orzekł, że przesłanka do dokonania aborcji mówiąca o poważnych uszkodzeniach płodu jest niezgodna z konstytucją.

Mówiła Katarzyna Ueberhan, posłanka Lewicy.

Autorzy inicjatywy chcą m.in. ograniczenia nadużywania twz. klauzuli sumienia, depenalizacji aborcji dla medyków i osób pomagających w zabiegu, wprowadzenia do podmiotów medycznych jednolitej procedury, a także reformy procedury sprzeciwu pacjenckiego. Obywatelski projekt uchwały daje kobietom możliwość wyboru, podkreślają lokalni działacze z Gniezna, Kamila Kasprzak-Bartkowiak, Gabriela Nowacka i Kacper Parol.

Podpisy pod projektem ustawy zbierane są na ulicach, a także w biurach poselskich posłów Lewicy. W Gnieźnie, gdzie lokalne struktury zainagurowały w piątek akcję, można złożyć swój podpis w biurze posła Tadeusza Tomaszewskiego.

(Maciej Januchowski)