Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Najlepsze nasiona ogórków do ogrodu warzywnego

Zdjęcie aktualności Najlepsze nasiona ogórków do ogrodu warzywnego fot. materiały prasowe

Ogórki to warzywa, które mogą okazać się cennym nabytkiem do przydomowego ogrodu. Choć można je kupić w każdym sklepie spożywczym, tylko wyhodowane samodzielnie są w pełni zdrowe i posiadają wyjątkowe walory smakowe. Co powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie nasion ogórków?

 

Ogórki – popularne warzywa o wyjątkowym smaku

Ogórki (nazwa ta używana jest do określania całej rośliny, a także jej pojedynczych owoców) to jednoroczne warzywa wchodzące w skład rodziny dyniowatych. W naturalnych warunkach rosną one w Afryce, Australii i w Azji Południowo-Wschodniej. W tej chwili są one tak popularne, że uprawia się je w wielu krajach świata (w tym również w Polsce – uprawa ogórków w naszym kraju rozpoczęła się w XVI wieku). Ogórki posiadają wspinające się lub płożące pędy, z których często wyrastają wąsy czepne. Gruczołowate liście ogórków mają owalny lub okrągławy kształt. Na jednej roślinie wyrastają zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Ich kształt można określić jako lejkowaty lub dzwonkowaty. Kwiaty mają żółtą barwę. Ogórki uprawiane są dla owoców, które mają postać podłużnych, wielonasiennych jagód. Owoce ogórków w większości składają się z wody. W ich składzie znajdziemy błonnik, a także niewielkie ilości witamin i minerałów. Warzywa te są często spożywane na surowo (na przykład jako dodatek do sałatek, surówek i kanapek), a czasem też poddawane obróbce termicznej. Ogórki znajdują zastosowanie w kosmetyce. Obecnie w sprzedaży są nasiona wielu odmian ogórków.

O czym musimy wiedzieć zanim podejmiemy się uprawy ogórków?

Zanim kupimy nasiona ogórków musimy zdać sobie sprawę, że rośliny te wywodzą się z krajów o klimacie tropikalnym, przez co nie są w stanie znieść przymrozków (niszczy je spadek temperatury do 0 stopni Celsjusza). Z tego względu ogrodnicy często decydują się uprawiać te warzywa w tunelach foliowych lub szklarniach.

Odpowiednie dla ogórków jest stanowisko zaciszne i słoneczne. Nasiona ogórków dobrze jest sadzić w podłożu bogatym w składniki odżywcze, o pH zbliżonym do obojętnego, wilgotne, a także łatwo nagrzewające się. Dobrą praktyką jest nawożenie gleby przy pomocy kompostu lub obornika przed posadzeniem ogórków (warzywa te można uprawiać już w pierwszym roku po oborniku).

Ogórki potrzebują stale wilgotnego podłoża, dlatego musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu (z pewnością nie są to warzywa dla osób, którym zdarza się zapomnieć o pielęgnacji roślin). Już krótki czas bez wody ma na rośliny wyjątkowo negatywny wpływ. Koniecznie pamiętajmy, że woda do podlewania ogórków nie może być zimna (woda o niskiej temperaturze może doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin).

Należy pamiętać o tym, żeby nie uprawiać ogórków na stanowiskach, gdzie w poprzednich sezonach rosły inne rośliny zaliczane do rodziny dyniowatych. Ogórki czują się bardzo dobrze w towarzystwie kapusty, fasoli, buraków, szpinaku, selerów, grochu, cebuli, kopru czy kalarepy.

Odradzane jest natomiast sadzenie ogórków obok pomidorów, rzodkiewki czy ziemniaków.

Oprócz podlewania i nawożenia ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi dla ogórków będzie spulchnianie gleby, ściółkowanie i odchwaszczanie.

Jak wybrać najlepsze nasiona ogórków?

Jeżeli zależy nam na otrzymaniu zdrowych i dorodnych warzyw, koniecznie posadźmy ogórki z wysokogatunkowych nasion. Najlepsze nasiona kupimy od renomowanych, polskich producentów takich jak W.Legutko. Dają nam oni gwarancję, że nasiona ogórków pozyskane zostały z ekologicznych i kontrolowanych upraw, co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

(materiał partnera)