Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Zdjęcie aktualności Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem fot. x-news

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach, które wprowadza polski rząd. Mają się one przyczynić do wstrzymania epidemii. 

 1. W sklepach, aptekach może znajdować się tylko ograniczona liczna osób. Bez względu na powierzchnię na terenie placówki handlowej mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. W urzędach pocztowych maksymalnie 2 osoby na jedno stanowisko. 
 2. Od godziny 10.00 do 12.00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogerach zakupy mogą robić tylko osoby starsze (powyżej 65 roku życia).
 3. Zamknięte zostają hotele i inne punkty noclegowe. Wyjątkiem są miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub znajdują się tam osoby, które przebywają w delegacji (np. od poniedziałku do piątku jak pracownicy firm budowlanych, w tak zawany sposób półstacjinarny). 
 4. Osoby, które od 31 marca zostaną poddane kwarantannie, zostają poddane całkowitej izolacji - albo oddzielnie albo z wszystkimi członkami rodziny. 
 5. Prywatni przewoźnicy muszą ograniczyć ilość pasażerów do połowy - tak jak zrobiono to w komunikacji zbiorowej zarządzanej przez miasta i gminy. 
 6. Zamknięte zostają salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony tatuażu i inne tego typu placówki usługowe.
 7. Zamknięte w weekendy zostają sklepy budowlane.
 8. Odległość między osobami zwiększona do dwóch metrów. Wyjątkiem są osoby opiekujące się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. 
 9. Zakaz wstępu do parków, na skwery i plaże.
 10. Osoby niepełnoletnie mogą przybywać w przestrzeni publicznej tylko z jedną osobą i musi to być osoba pełnoletnia.
 11. Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.
 12. Na bazarach i targowiskach na otwartej przestrzeni - ograniczenie do maksymalnie 3 osób na stoisko.
 13. Przed sklepami, punktami hanlowymi wprowadzony został obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych.
 14. W zakładach pracy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom środy do dezynfekcji. Dystans pomiędzy pracownikami musi być minimum półtorametrowy.
 15. odwołane zostają na czas pandemii wszelkie zabiegi medyczne, rehabilitacyjne, które nie są konieczne ze względu na stan zdrowia pacjenta. 

Niektóre z powyższych restrykcji obowiązują od dziś (31 marca) inne od 1 kwietnia. 

(Maciej Januchowski)