Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wybieracie się do lasu? Uważacie na kleszcze! Pasożyty wyruszyły już na żer

Zdjęcie aktualności Wybieracie się do lasu? Uważacie na kleszcze! Pasożyty wyruszyły już na żer fot. Pixabay

Kilka stopni na plusie przez kilka dni wystarczy, by się uaktywniły i ruszyły na żer. Mowa o kleszczach. Te atakują i zwierzęta, i ludzi. Łagodne zimy mogą powodować wcześniejszą aktywność tych pasożytów. W tym roku, w połowie lutego, zanotowano pierwsze przypadki pojawienia się kleszczy.

Mówił  dr Radomir Jaskuła

Kleszcze mogą przenosić choroby zakaźne. Babeszjoza to jedna z chorób odkleszczowych, które są groźne dla zwierząt. Pierwszymi objawami są apatia, ospałość czy brak apetytu. Choroba może doprowadzić do stanów zapalnych organów wewnętrznych takich jak wątroba i nerki.

Kleszcze przenoszą także inne choroby, z których najgroźniejsza jest borelioza wywoływana przez bakterie należące do krętków oraz kleszczowe zapalenie mózgu wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów.

Do zakażenia dochodzi w czasie wysysania krwi. Dzieje się to w ciągu pierwszych 48 godzin - tyle czasu zajmuje bakteriom uwolnienie się z jelit kleszcza i przeniknięcie do jego ślinianek, skąd wraz ze śliną przechodzą do organizmu żywiciela.

(Maciej Januchowski)