Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Zmarł Jan Polewczyński, Honorowy Obywatel Kcyni

Zdjęcie aktualności Zmarł Jan Polewczyński, Honorowy Obywatel Kcyni fot. Sylwia Wysocka

7 października w wielu 84 lat zmarł Honorowy Obywatel gminy Kcynia Jan Polewczyński, zwany filarem kcyńskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Jan Polewczyński był absolwentem Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni. Już w szkole średniej pasjonował się naukami ścisłymi, co z pewnością zaowocowało tym, iż po maturze w 1954 r. podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku matematyka.

W 1959 r. ukończył studia matematyczne i wrócił do rodzinnej Kcyni, gdzie został zatrudniony jako nauczyciel matematyki w liceum ogólnokształcącym. W 1985 r. objął stanowisko dyrektora liceum i odegrał wówczas znaczącą rolę w zaangażowaniu kierowanej przez siebie szkoły w rozwój Kcyni i regionu pałuckiego. Na emeryturę przeszedł w 1997 r., ale pozostawał aktywnym nauczycielem matematyki w liceum do 2001 r.

Jan Polewczyński przez całe życie związany był z gminą Kcynia. W jego działalności należy podkreślić szczególnie role: pedagoga, nauczyciela matematyki i wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni oraz nadzwyczajnie aktywnego społecznika, miłośnika i propagatora lokalnej kultury, sportu i wszystkiego, co związane jest z gminą Kcynia  Działalność Jana Polewczyńskiego nie ograniczała się tylko do pracy w szkole w charakterze nauczyciela i dyrektora. Swoją aktywność i zaangażowanie przejawiał w różnych formach działalności pozalekcyjnej. Pełnił m.in. funkcję drużynowego harcerskiej drużyny chłopców im. Zawiszy Czarnego. Później został szczepowym i harcmistrzem.

Jan Polewczyński był też animatorem sportu nie tylko w liceum, ale i w mieście oraz jego okolicy. W latach 1980-87 pełnił funkcję kierownika sekcji piłki siatkowej w MLKS Orzeł Kcynia. Aktywnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności. W ostatnich latach angażował się w wielu gremiach lokalnych i ogólnopolskich, dążących do przywrócenia czci i pamięci profesorowi Janowi Czochralskiemu, wielkiemu naukowcy pochodzącemu z Kcyni.

(Sylwia Wysocka)