Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Bezpieczniej w escape roomach. Wojewoda wielkopolski podsumował kontrole

Zdjęcie aktualności Bezpieczniej w escape roomach. Wojewoda wielkopolski podsumował kontrole fot. UW Poznań

Ponad rok temu doszło do tragicznego pożaru escape roomu w Koszalinie, w wyniku którego zginęło pięć osób. Niemal natychmiastowo w całej Polsce zostały wszczęte kontrole tego typu obiektów. Działania, prócz straży pożarnej, prowadziły także inne jednostki, m.in. inspektor nadzoru budowlanego czy inspekcja handlowa. Wyniki całorocznej akcji zaprezentował podczas konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z przedstawicielami inspekcji handlowej w Poznaniu.

- Na rynku escape roomów w Wielkopolsce pozostali głównie ci przedsiębiorcy, u których nie pojawiają się nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa – zauważa wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Przyczyniły się do tego intensywne kontrole prowadzone w pierwszym kwartale 2019 roku przez straż pożarną i nadzór budowlany. Jak zauważa inspekcja handlowa, zmianie uległa także świadomość przedsiębiorców, którzy prowadzili escape roomy. Coraz większy odsetek przedsiębiorców zawiera umowy dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a w każdej z skontrolowanych placówek zostały przygotowane miejsca niezbędne do przeprowadzenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

W 27 lokalach właściciele zaprzestali działalności, w 2 wstrzymano użytkowanie, w 4 obiektach stwierdzono legalność prowadzonej działalności w zakresie prawa budowlanego. W 1 lokalu prowadzone jest postępowanie w kierunku legalizacji, a w 5 trwa postępowanie wyjaśniające.

(UW Poznań, opr. Maciej Januchowski)