Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Biskupin zaprasza na Archeologiczną Wiosnę!

Zdjęcie aktualności Biskupin zaprasza na Archeologiczną Wiosnę! fot. materiały prasowe

Walki wojów, liczne grupy rekonstruktorów i mnóstwo atrakcji dla dzieci – to tylko kilka powodów dla których warto odwiedzić prastary gród w Biskupinie w dniach 1-5 maja. Muzeum Archeologiczne po raz kolejny zaprasza na Archeologiczną Wiosnę.

 

W pierwsze majowe dni Biskupin budzi się po zimie i zaczyna tętnić nowym, wiosennym życiem. Do swoich domów wracają dawni mieszkańcy, którzy opowiedzą o swoim codziennym życiu i pokażą, jak dawniej zdobywano żywność czy przygotowywano posiłki. W specjalnie przygotowanej strefie piknikowej czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem. Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem, by móc w pięknych okolicznościach przyrody zjeść ulubiony posiłek. Po odpoczynku można wybrać się w relaksujący rejs statkiem. Pływać będą: spacerowy statek Diabeł Wenecki i rekonstrukcja wikińskiej łodzi o nazwie Freya. W programie także walki wojów piastowskich, gry terenowe dla dzieci, pokazy kuchni dawnej i mnóstwo innych atrakcji.

 

Po bilet i więcej informacji Muzeum zaprasza na swoją stronę internetową www.biskupin.pl. Wydarzenie rozpocznie się w środę (01.05) i potrwa do niedzieli (05.05). Na gości muzealnicy czekają codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Program Szczegółowy

 

Ramowy program imprezy:

9:00-18:00 - wystawy muzealne

10:00-18:00 - pokazy życia codziennego

10:00-18:00 - pokazy dawnej kuchni i degustacje gotowych potraw

10:00-18:00 - rejsy statkami „Diabeł Wenecki”, „Freya”

10:00-18:00 - strefa piknikowa

10:00-17:00 - gra terenowa

13:00-14:00 - „Spotkanie z wojami piastowskimi i pokaz walk

 

Opis szczegółowy:

 

Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 8000 lat

W tej rekonstrukcji spotkacie najstarszych mieszkańców naszego rezerwatu - łowców i zbieraczy. Były to grupy koczownicze przemieszczające się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia, które pozyskiwały polując na zwierzynę, łowiąc ryby i zbierając rośliny z pól, łąk i lasów.

Nasi łowcy-zbieracze zamieszkują szałasy. Nie znają metali, rzadko używają ceramicznych naczyń. Wyrabiają narzędzia z krzemienia, drewna oraz kości i rogów zwierzęcych, łowią ryby. Do przechowywania żywności wyplatają pojemniki z łyka i korzeni drzew. Odwiedzając ich szałasy zobaczycie, w jaki sposób powstawały wyżej wymienione przedmioty, a także dowiecie się, jak wyglądały narzędzia krzemienne.

 

Osada pierwszych rolników sprzed 6000 lat

Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany był przez ludność rolniczą. W jego pobliżu znajdowały się niewielkie poletka uprawne. Mieszkańcy tego osiedla nauczyli się nie tylko uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, ale także tkać materiały, lepić naczynia czy szlifować kamienie nadając im funkcję narzędzi. Znali również miedź, z której wyrabiali ozdoby.

Pierwsi rolnicy chętnie zaprezentują techniki i narzędzia, jakimi posługują się przy wyrobie przedmiotów codziennego użytku. Za pomocą prymitywnych narzędzi będą budować czterokołowy wóz. Pokażą także najstarszą broń - miotacz oszczepów i łuk.

 

Osada obronna na półwyspie sprzed 2700 lat

Na półwyspie jeziora 2700 lat temu wybudowano osadę obronną. W trzynastu rzędach chat mieszkało około 1000 osób. Obecni mieszkańcy zaproszą gości do swoich domów. Gospodynie pokażą, jak tka się barwne wełniane pasy na bardkach i tkaniny na warsztatach tkackich oraz barwi wełnę za pomocą naturalnych barwników. Pokażą, w jaki sposób można zrobić czapki posługując się wyłącznie igłą. Ulepią naczynia i ugotują pożywne potrawy, zaprezentują również sposób warzenia soli i piwa! Z pierwszego znanego stopu metali – brązu – metalurdzy wykonają ozdoby i elementy uzbrojenia.

 

Wioska piastowska sprzed 1000 lat

Mieszkańcy wioski pokażą, jak wyglądało życie człowieka w czasie, gdy kształtowało się państwo polskie. Przybliżą proces produkcji dziegciu - smolistej mazi z kory brzozowej używanej dawniej i dziś m.in. w leczeniu chorób skóry. Swoje wyroby i wczesnośredniowieczne techniki rzemieślnicze zaprezentują: kowal, skórnik, garncarz, rogownik, snycerz, złotnik i tkaczka. Rzemieślnicy będą wytwarzać elementy stroju, ozdoby, broń oraz naczynia drewniane i ceramiczne. Ten, kto nie boi się przyszłości, będzie miał okazję pójść do średniowiecznej wiedźmy wróżącej z run. Nie zabraknie muzyki granej na dawnych instrumentach oraz pysznego jadła, w tym chleba pieczonego w glinianym piecu. Niedaleko wioski stacjonować będą wojownicy.

 

13:00-14:00 - „Spotkanie z wojami piastowskimi i pokaz walk. Wojowie zaprezentują broń oraz techniki walki, jakimi posługiwali się drużynnicy pierwszych polskich władców.

 

Dodatkowe atrakcje:

 

Pokazy kuchni dawnej, godz. 10:00-18:00

We wszystkich rekonstrukcjach odbywać się będą pokazy gotowania potraw ze składników dostępnych w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Na ognisku upieczemy podpłomyki, w glinianym piecu chleb. Ugotujemy różnego rodzaju kasze, uwędzimy sery, pokażemy dawne sposoby konserwacji owoców i mięsa. Gotowych potraw można będzie spróbować.

 

Warsztaty płatne, godz. 10:00-18:00 - koszt 8 zł/os.

- Paciorki z modeliny - wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych, występujących w przeszłości. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

- Warsztaty garncarskie - lepienie naczyń z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

- Ozdoby z drutu - uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

 

Warsztaty darmowe, godz. 10:00-18:00 w poszczególne dni:

- czwartek, 2 maja - ozdoby z druciku,

- sobota, 4 maja - warsztaty garncarskie.

 

Gra terenowa: godz. 10:00-17:00

Podążaj ścieżkami wytyczonymi na mapie i odnajduj punkty, w których uzyskasz wskazówki do odgadnięcia hasła. Ale gra nie będzie prosta! By uzyskać wskazówki, musisz najpierw odpowiedzieć na zagadki. Nagrodą w grze jest specjalny biskupiński certyfikat. Kartę gry można pobrać ze strony internetowej Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Pamiętaj o tym, by wydrukować plik przed wyjazdem!

 

Rejsy statkiem: godz. 10:00-18:00

A może rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim? W czasie majówki niepowtarzalny widok osady na półwyspie będzie można podziwiać z pokładów dwóch statków. Pierwszy to Freya, replika łodzi z załogą wikingów. Przy dobrych wiatrach wojownicy rozwiną żagiel, dzięki czemu statek osiągnie całkiem spore prędkości. Osobom lubiącym spokojniejsze kołysanie fal polecamy rejsy statkiem spacerowym o nazwie Diabeł Wenecki.

 

Strefa piknikowa: godz. 10:00-18:00

Prawdziwa majówka nie może obejść się bez pikniku. Zapraszamy na zieloną łąkę znajdującą się w niedalekim sąsiedztwie przystani statku Diabeł Wenecki. Warto zabrać ze sobą koce i kosze z jedzeniem, ponieważ udostępniamy ruszt wiszący nad ogniskiem. Jednak nie trzeba nosić prowiantu ze sobą w czasie zwiedzania, można po niego wrócić do samochodu uprzedzając o tym portiera.

 

Wystawy muzealne: godz. 9:00-18:00

W pawilonie muzealnym można będzie obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza to Świt nad Jeziorem Biskupińskim opowiadająca o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora, druga natomiast to wystawa czasowa Badania archeologiczne w województwie kujawsko-pomorskim w sezonach 2017-2018.

 

Chmurnicki Turniej Bojowy”: 4 maja, start godz. 12:00

4 maja po raz pierwszy w naszym Muzeum odbędzie się Chmurnicki Turniej Bojowy organizowany przez drużynę „Chmurnicy - Wojowie Grodu Łekno”. Wojownicy w konkurencjach turniejowych zmierzą się o miano najlepszego. Będą potrzebowali Waszego dopingu. Walki rozpoczną o godzinie 12:00, a o 15:00 wojowie zapraszają na spotkanie specjalne.

 

 

Ceny biletów

Normalny - 15 zł

Ulgowy - 8 zł

Dzieci do lat 6 wstęp wolny

 

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Dzieci i młodzież do lat 18 - 4 zł

Dorośli - 10 zł

Bilety dostępne również na www.biskupin.pl/bilety