Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Blisko pół miliona pszczół zatrutych. Prawdopodobnie przez rolnicze opryski

Zdjęcie aktualności Blisko pół miliona pszczół zatrutych. Prawdopodobnie przez rolnicze opryski fot. Anna Mejer

Blisko pół miliona pszczół, które zasiedlały 140 uli pod Wągrowcem zostało zatrute. Prawdopodobną przyczyną są rolnicze opryski. O sprawie masowej śmierci owadów poinformowała Wielkopolska Izba Rolnica - Rada Powiatowa w Wągrowcu. Z informacji jakie posiada WIR sprawcą jest rolnik, który zastosował środki chemiczne na polu rzepaku w okolicach Wiatrowa i Czekanowa. Rolnik prawdopodobnie nie zachował środków ostrożności i złamał przepisy, które zabraniają oprysku szkodliwymi dla pszczół substancjami w ciągu dnia.

- Pszczoły zatrute w pasiekach Wiatrowa i Czekanowa, to bezmyślność rolników przy odpryskach. Pomyślcie, czym pryskacie i w jakich godzinach! - apeluje Anna Majer Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu, która na miejscu pojawiła się w towarzystwie przedstawicieli Związku Pszczelarzy z Łekna i Wągrowca oraz pracownika Urzędu Gminy Wągrowiec reprezentującego wójta.

Wstępnie straty pszczelarzy zostały wycenione na 60 tysięcy złotych. Sprawę zatrucia pszczół bada policja. Zebrane próbki zostały wysłane do laboratorium, które ma odpowiedzieć na pytanie co było przyczyną masowej śmierci pszczół.

(Maciej Januchowski)