Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Burmistrz Wągrowca może nie otrzymać wotum zaufania i absolutorium

Zdjęcie aktualności Burmistrz Wągrowca może nie otrzymać wotum zaufania i absolutorium fot. Maciej Januchowski

W minioną środę Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Wągrowcu, przygotowała wniosek skierowany do Rady o nieudzielenie burmistrzowi Wągrowca, Jarosławowi Berendtowi, absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020. Zgodnie z tym wnioskiem zostanie przygotowany projekt uchwały na najbliższą sesję, czyli na dzień 21 lipca z tą samą treścią. Mówi Jakub Zadroga, przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu.

W momencie, kiedy Rada Miejska podejmie już uchwałę o nieudzieleniu burmistrzowi absolutorium, a musi to być dokonane bezwzględną większością głosów, to na kolejnej sesji Rada Miejska może podjąć uchwałę dotyczącą inicjatywy referendalnej. Może, ale nie musi. Jednakże referendum może skutkować odwołaniem burmistrza miasta.

Komisja Rewizyjna miała 4 posiedzenia w kwietniu i maju analizujące wykonanie budżetu pod względem legalności, zasadności wykonania projektów uchwał i gospodarności środkami. Po analizie tych elementów podjęła decyzję o nieudzieleniu burmistrzowi Jarosławowi Berendtowi absolutorium. Powody takiej decyzji będą przedstawione na sesji 21 lipca. Za nieudzieleniem absolutorium zagłosowało trzech z pięciu członków komisji, jeden się wstrzymał i jeden był przeciw.

(Alicja Tylkowska)