Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Były proboszcz wągrowieckiej parafii wykorzystywał nieletnich. Prokuratura postawiła mu zarzuty

Zdjęcie aktualności Były proboszcz wągrowieckiej parafii wykorzystywał nieletnich. Prokuratura postawiła mu zarzuty fot. Pixabay

Były proboszcz jednej z wągrowieckich parafii został oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Jak dowiedział się portal wagrowiec.naszemiasto.pl prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty dotyczące również rozpijania nieletnich.

Stanisław B. miał wykorzystać trzy osoby poniżej osiemnastego roku życia. Jeden z przypadków dotyczy Wągrowca i dziecka, mającego wówczas mniej niż 15 lat. Było to w latach 1996 – 2001, a więc ofiara jest teraz dorosła, a sprawa uległa przedawnieniu, bo od wydarzeń minęło 18 lat. Natomiast dwa przypadki, które miały miejsce w Środzie Wielkopolskiej jeszcze przedawnieniu nie uległy. To właśnie tamtejsza prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie. Do tzw. "innych czynności seksualnych" miało dochodzić przy wykorzystaniu stosunku zależności przez duchownego.

Z racji podeszłego wieku Stanisława B., który ma ponad 80 lat, prokuratura nie wystąpiła o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Kuria metropolitalna w Gnieźnie z końcem marca poinformowała, że decyzją watykańskiej kongregacji Nauki i Wiary były proboszcz wągrowieckiej parafii został usunięty ze stanu kapłańskiego. Jako powód podano "dopuszczenie się przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu popełnionego z osobą nieletnią poniżej 18 roku życia". Zgodnie z kodeksem karnym Stanisławowi B. za pedofilię grozi do 5 lat więzienia.

(Maciej Januchowski)