Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

„Ceramika chodzieska w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej”, to nowy album udostępniony czytelnikom z Chodzieży

Zdjęcie aktualności „Ceramika chodzieska w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej”, to nowy album udostępniony czytelnikom z Chodzieży fot. WRFM

„Ceramika chodzieska w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej”, to nowy album udostępniony czytelnikom, którego autorem jest Karolina Matwiejczuk-Ilnicka. Na co dzień pracuje w muzeum, a informacje czerpała z archiwalnych dokumentów zakładowych, katalogów, prasy lokalnej oraz ustnych opowieści ludzi związanych z miejscową produkcją porcelany.

Mówiła Karolina Matwiejszuk – Ilnicka.

Prawie 300 stronicowy album odnosi się do ponad 160 letniej historii chodzieskich ceramicznych fabryk i jest motywem przewodnim dla bardzo bogatego zbioru ceramiki wystawionego w miejscowym muzeum. W tym muzealnym dziale to trzy czwarte zbiorów. Impulsem dla powstania albumu było zamknięcie ostatniej chodzieskiej fabryki. Chodzież liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Z tej liczby mniej więcej dwa tysiące pracowało w fabrykach porcelany i porcelitu. Publikacja powinna zatem upamiętnić historię wzornictwa przemysłowego, usystematyzować wiedzę o fasonach i sygnaturach. Album jest do kupienia w dziale multimedialnym biblioteki.

(Cezary Kucharski)