Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Chore dzieci z Ukrainy będą mogły być leczone w szpitalach naszych heskich przyjaciół – zapewnia marszałek Wielkopolski

Zdjęcie aktualności Chore dzieci z Ukrainy będą mogły być leczone w szpitalach naszych heskich przyjaciół – zapewnia marszałek Wielkopolski fot. UMWW

Lucia Puttrich, Minister Spraw Federalnych i Europejskich Kraju Związkowego Hesja, goszcząca w Wielkopolsce na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka poinformowała, że heski rząd zaoferował pomoc w leczeniu ciężko chorych dzieci, które docierają obecnie do Polski i Wielkopolski z falą uchodźców z objętej działaniami wojennymi Ukrainy.

„Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” - zaznaczył Marszałek i podkreślił, że obecny kryzys, wywołany rosyjską napaścią, jest bezprecedensowy w najnowszej historii Europy.

Marszałek i Minister wystąpili na początku poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej heska Minister zapoznała się z działalnością punktu recepcyjnego dla Ukraińców na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz tamtejszego miejsca tymczasowego pobytu i magazynu centralnego.

Odnosząc się do tej wizyty oraz informacji o zaangażowaniu polskiego społeczeństwa w pomoc gościom z Ukrainy Lucia Puttrich powiedziała: „Dziękuję za wszystko, czego Państwo dokonali, żeby pomóc ofiarom wojennym, żeby ich wspierać. Dokonują Państwo czegoś niezwykłego i za to wszystko należy się wam naprawdę ogromny szacunek i też ogromna solidarność. Razem możemy walczyć o takie wartości, jak demokracja i praworządność”.

Marszałek zaznaczył, że podczas obecnej wizyty będą kontynuowane rozmowy zapoczątkowane w połowie tego miesiąca. Dotyczą one takich obszarów, jak: możliwość przyjęcia części uchodźców na terytorium Hesji, udzielenie wsparcia w zakresie leczenia w heskich szpitalach ciężko chorych dzieci, a także podzielenia się heskimi doświadczeniami, dotyczącymi przyjmowania uchodźców – zwłaszcza w kontekście kryzysu migracyjnego z 2015 roku. Podczas briefingu prasowego Marszałek poinformował również, że został stworzony ogólnopolski bank informacji o chorych dzieciach z Ukrainy, które wymagają specjalistycznego leczenia. Dane na ten temat gromadzi Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej i będzie je przekazywał Marszałkowi Woźniakowi w celu ustalenia ze stroną heską możliwości hospitalizacji.

(UMWW)