Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Co zrobić z choinka po świętach?

Zdjęcie aktualności Co zrobić z choinka po świętach? fot. WRFM

Święta, święta i po świętach. W naszych domach w większości jeszcze stoją choinki. Sztuczne czy żywe, niebawem zostaną rozebrane. Warto już teraz pomyśleć co z nimi zrobić, bo nie każda choinka może zostać wyrzucona na śmietnik.

W przypadku sztucznych drzewek, których nie zamierzamy już wykorzystać w kolejnym roku kierunek, w którym powinniśmy się udać jest tylko jeden. To Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów czyli PSZOK. Są one traktowane jako odpady wielkogabarytowe.

Z kolei naturalne choinki możemy oddać do zagospodarowania wraz z odpadami biodegradowalnymi. Jeżeli w waszej okolicy znajdują się hodowle ryb, to możecie zapytać właściciela czy nie potrzebuje choinek. Pod koniec grudnia taki komunikat wydało m.in. Gospodarstwo Rybackie Łysinin. Zebrane choinki posłużą do budowy tarlisk dla sandaczy.

Gdy zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce, to problemem jest mniejszy, gdyż można ją posadzić w przydomowym ogródku. Trzeba tylko odrobine wysiłku, odpowiedniego zabezpieczenia i na wiosnę będzie gotowe do posadzenia. W zamieszczonym filmie można się dowiedzieć, jak przygotować i później posadzić w ogrodzie drzewko.

Jednak w przypadku ściętego drzewka sytuacja jest inna. Zdarzały się przypadki, kiedy ktoś taką choinkę wyrzucił do lasu lub pod blok. Mimo że drzewko jest biodegradowalne (rozkłada się w naturalnym środowisku bez szkody dla niego), to absolutnie nie powinno się go pozostawiać, gdzie popadnie. Choinkę po świętach można zagospodarować.

Choinkę należy rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie.

Warto też pomyśleć o tym, gdzie wyrzucamy zniszczone ozdoby. Te zrobione z tworzywa sztucznego wrzucamy oczywiście do pojemnika żółtego na plastik i metal. Bombki błyszczce, tłukące się jak szkło, nie należy wrzucać do pojemnika zielonego – tu możemy wyrzucić tylko tzw. szkło spożywcze, czyli opakowania po sokach czy słoiki. Jeśli nie jesteśmy pewni z czego zrobiona jest nasza bombka, wrzućmy ją do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Pamiętajmy też, by w przypadku pozbywania się zepsutych światełek choinkowych, traktować je tak, jak sprzęt AGD/RTV. Wyrzucamy je więc w PSZOK-u lub do pojemników w sklepach ze sprzętem elektronicznym.

(Maciej Januchowski)