Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Czy warto zainwestować w system odwróconej osmozy dla lepszej jakości wody?

Zdjęcie aktualności Czy warto zainwestować w system odwróconej osmozy dla lepszej jakości wody? fot. materiały prasowe

System odwróconej osmozy to od końca lat 80. XX wieku zadomowiona w naszym kraju metoda filtrowania wody do użytku domowego. Obecnie jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji filtrowania wody kuchennej, a na rynku dostępne są różne urządzenia, działające w tej technologii. Czy rzeczywiście poprawia ona jakość wody i czy warto inwestować w odwróconą osmozę?

 

Czym jest odwrócona osmoza?

Osmoza polega na dyfuzji rozpuszczalnika przez membranę, która rozdziela dwa roztwory o różnym stężeniu danej substancji. Woda o niższym jej stężeniu przenika samoistnie przez membranę do roztworu o stężeniu wyższym, a równowaga następuje po osiągnięciu tego samego poziomu stężenia. W przypadku osmozy odwróconej przykładane jest ciśnienie odwrotne do naturalnego ciśnienia osmotycznego. Im większe stężenie roztworu, tym wyższe ciśnienie osmotyczne jest potrzebne, aby proces odwróconej osmozy przebiegł skutecznie.

Odwrócona osmoza to doskonała metoda na uzdatnianie wody, przeznaczonej do konsumpcji; podczas tego procesu zachodzi zmiękczanie wody, wydłużające żywotność elementów grzejnych urządzeń AGD i zapewniające znacznie lepsze rezultaty prania rzeczy tak białych, jak i kolorowych.

System odwróconej osmozy stosowany jest w stacjach uzdatniania wody nie tylko w indywidualnych gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim w przemyśle różnych branż (spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej), w hotelarstwie, w placówkach oświatowych i służby zdrowia. 

 

Zalety systemu odwróconej osmozy

Systemów odwróconej osmozy jest wiele, jednak mają one wspólne cechy i dają podobne korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • Głęboki zapach i smak potraw i napojów. Odfiltrowana woda umożliwia zachowanie  naturalnego smaku i zapachu gotowanych potraw, a napoje nie pozostawiają brzydkiego osadu na ściankach naczyń
  • Woda pitna w każdej ilości. Zamiast kupować drogą wodę butelkowaną, można ją pić z filtra po odwróconej osmozie. Woda taka jest zawsze świeża i nieporównanie tańsza od butelkowanej. Inwestycja w system odwróconej osmozy zwraca się bardzo szybko; jest bardziej opłacalna w dłuższym okresie, niż stałe kupowanie wody butelkowanej
  • Korzyść dla środowiska  - dzięki mniejszemu wykorzystaniu plastikowych butelek, które nie zawsze po wykorzystaniu są utylizowane w należyty sposób, a w domu zajmują miejsce, nawet po zgnieceniu 
  • Woda doskonała w żywieniu niemowląt i małych dzieci. Mają one o wiele niższe zapotrzebowanie na substancje mineralne niż osoby dorosłe. Woda z systemu odwróconej osmozy idealnie nadaje się do przygotowywania odżywek i posiłków nawet dla najmłodszych dzieci
  • Woda najlepsza do akwariów i dla roślin. Po odwróconej osmozie woda jest miękka i odchlorowana (jeżeli była wcześniej przeprowadzona dezynfekcja wody za pomocą chloru), nie zawiera też żadnych innych substancji, mogących zagrażać rybom akwariowym lub roślinom doniczkowym. Woda taka nie musi odstać określonego czasu, aby nadawała się do użycia – można napełnić akwarium lub podlać rośliny bezpośrednio po pobraniu wody
  • Czyste naczynia i akcesoria użytkowe. Wodą po odwróconej osmozie można myć naczynia z przezroczystego szkła i tworzyw. Nie pozostawia smug i zacieków, dlatego nadaje się do mycia np. szkieł okularów, soczewek kontaktowych, kieliszków, itp.
  • Uzupełnianie urządzeń AGD. Woda po odwróconej osmozie znakomicie nadaje się do uzupełniania zbiorniczka w żelazku, ekspresu do kawy bądź parowaru. Nie powoduje osadzania się kamienia, dzięki czemu żywotność urządzeń jest dłuższa.

 

Jak dobrać system odwróconej osmozy?

Zanim zdecydujemy się na montaż systemu odwróconej osmozy w naszym gospodarstwie domowym, niezbędne jest przeprowadzenie badania wody. Najlepiej zlecić wykonanie kompleksowej usługi – badania wody oraz instalacji systemu – tej samej firmie, np. granimex.com.pl. Na podstawie wyniku badania firma zaproponuje optymalne rozwiązanie, dokona instalacji systemu i będzie świadczyć serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny  systemu. 

Z pewnością warto zainwestować w system odwróconej osmozy; systemy takie są jednymi z najbardziej dokładnych spośród obecnie dostępnych na rynku. Szacuje się, że proces odwróconej osmozy pochłania ponad 90 proc. wszelkich zanieczyszczeń wody, w tym również drobnoustrojów chorobotwórczych – bakterii, wirusów i grzybów.

(materiał partnera)