Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Czym jest rezonans magnetyczny?

Zdjęcie aktualności Czym jest rezonans magnetyczny? fot. nadesłane

Rozwój technologii oraz medycyny pozwolił stworzyć urządzenie, które pomaga wykryć najmniejsze zmiany w naszym organizmie. Rezonans magnetyczny to sposób na zdiagnozowanie chorób np. układu kostnego, ale i tak złożonej części ciała jak głowa. Sprawdź, jak działa rezonans i jak wygląda badanie. Przekonaj się w jaki sposób badanie MR może uratować życie.

Rezonans magnetyczny

W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Urządzenie działa dzięki silnemu polu magnetycznemu oraz falom radiowym. W naszym organizmie znajdują się protony, które wykazują właściwości magnetyczne. Przez działanie fal radiowych, zmieniają one swój stan i oddają fale o takiej samej częstotliwości. Wówczas czujniki umieszczone w rezonansie odbierają fale i przekształcają je w przekrojowy obraz medyczny. Rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpieczny i prawie każdy może przystąpić do takiego badania. Nie są wykluczone nawet kobiety w ciąży. Ważne jednak, aby o tym fakcie wcześniej poinformować pracownika, które będzie wykonywał badanie.

Kiedy na badanie MR?

MR, czyli z angielskiego magnetic resonance pomaga wykryć wiele chorób, oraz schorzeń związanych z wcześniejszymi urazami. Od niegroźnych złamań czy stłuczeń do tak poważnych zmian jak tętniaki głowy. Pacjent, który zauważy u siebie niepokojące symptomy takie jak: opadające powieki, pogorszenie widzenie, oraz uciskający nagły ból głowy, powinien jak najszybciej udać się do neurologa. Specjalista, by móc jednoznacznie potwierdzić bądź wykluczyć tętniaka głowy, musi zlecić badanie rezonansem. Nowoczesne pracownie rezonansu w Toruniu dysponują sprzętem, który jest specjalnie stworzony do diagnozowania zmian w mózgu (angio MR). Urządzenie to pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć przepływ krwi w tętnicach i żyłach. Rezonans jest wykonywany również m.in. zawsze przed wszelkimi operacjami kręgosłupa. Precyzyjny obraz chorego odcinka, pozwala zmniejszyć nacięcie i lepiej przygotować się do zabiegu.

Przebieg badania

Niektórym pacjentom lekarz kierujący na badanie zaleca podanie kontrastu. Wówczas należy przyjść do pracowni na czczo. W pozostałych przypadkach nie jest to konieczne. Jeżeli mamy wszczepione jakiekolwiek, nawet niewielkie implanty musimy poinformować o tym pracownika rezonansu. Ze względu na sile pole magnetyczne wytwarzane w rezonansie. Metalowe elementy w naszym ciele mogłyby ulec przemieszczeniu. To zaś stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta, a także może uszkodzić urządzanie. Czas trwania badania jest zależny od diagnozowanej części ciała. Najdłuższe z reguły jest badanie głowy. Może ono trwać nawet do 60 minut. Rezonans kręgosłupa, bądź złamanej nogi czy ręki trwa mniej więcej 20/30 min. Podczas leżenia w urządzeniu, pacjent ma do dyspozycji dzwonek alarmowy. Ważne jednak by użyć go tylko i wyłącznie w ostateczności. Bowiem przerwane badanie, będzie musiało zostać powtórzone od początku. Rezonans możemy wykonać w ramach NFZ. Czas oczekiwania na termin różni się w zależności od miasta. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie tak poważnych chorób jak tętniak. Warto rozważyć wizytę w prywatnej placówce www.citomed.pl.

(materiał partnera)