Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Dlaczego OC komunikacyjne jest obowiązkowe?

Zdjęcie aktualności Dlaczego OC komunikacyjne jest obowiązkowe? fot. nadesłane

Ze wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych tylko to dotyczące odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Jak działa OC? Dlaczego brak obowiązku ubezpieczania samochodów byłby ze szkodą dla wszystkich? Gdzie szukać taniego OC? Odpowiadamy!

Raz do roku każdy właściciel samochodu musi go ubezpieczyć. Obowiązek ten nie dotyczy pojazdów zabytkowych oraz wyjątkowych sytuacji, kiedy wykupuje się 30-dniowe OC. Jednak zdecydowana większość z nas kupuje roczną polisę na swoje auta. Dodatkowo możemy także wybrać dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW i assistance. Czy któreś z nich chroni nas w razie złych warunków na drodze? O tym przeczytasz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/warunki-na-drodze-a-ubezpieczenie/.

Jak działa OC?

Zasady zawierania i wykonywania umów OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wszyscy ubezpieczyciele prowadzący działalność na terytorium Polski muszą się do niej stosować. Co trzeba wiedzieć o OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, co ma duże znaczenie dla właścicieli samochodów. Po pierwsze brak tej polisy jest karany, a kary uzależnione są od długości przerwy ubezpieczeniowej i rodzaju pojazdu. Dodatkowo umowa OC przedłuża się automatycznie, a ubezpieczyciel prowadzący działalność w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych nie może odmówić wykupienia OC na pojazd – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Co jest równie ważne, ubezpieczenie OC przypisuje się w Polsce do pojazdu, a nie do kierowcy. To właśnie z tego powodu przy sprzedaży samochodu, polisa OC przechodzi na nowego właściciela – oczywiście może on z niej zrezygnować lub ją zatrzymać. Uwaga! Umowa OC nie przedłuża się automatycznie po sprzedaży pojazdu. Dodatkowo ubezpieczyciel może przeprowadzić rekalkulację składki.

Nie chcesz świata bez OC!

W 2020 roku doszło w Polsce do 23 540 wypadków, w których śmierć poniosły 2 491 osoby, a 26 463 uczestników zdarzenia zostało rannych. Są to dużo lepsze dane niż w 2019 roku. Czy to znaczy, że zaczęliśmy jeździć bezpieczniej? Skądże, wpływ na spadek liczby wypadków, ofiar i rannych miała pandemia koronawirusa i wprowadzane lockdowny. Dlaczego przytaczamy te statystyki?

Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby ubezpieczenia OC nie było. Przy takiej liczbie wypadków, a należy do tego dodać także stłuczki (również te niezgłaszane policji), mielibyśmy mnóstwo zdarzeń drogowych, za które, ktoś musiałby odpowiedzieć. To nie jest tak, że przy braku obowiązkowego OC problem znika. Kodeks cywilny poprzez artykuł 415 jasno wskazuje, że ten, kto z winy wyrządził szkodę, musi ją naprawić. Więc każde zdarzenie rozpatrywane byłoby osobno, może sądownie. Całkowity chaos. Dodatkowo sprawcy zawsze musieliby płacić za odszkodowanie z własnej kieszeni.

Kiedy OC jest obowiązkowe, to za szkodę zapłaci ubezpieczyciel sprawcy. A mogą to być potężne kwoty. W ustawie o ubezpieczeniach zawarta jest informacja o sumie gwarancyjnej, czyli górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczycieli. Ile ona wynosi?

  • 5 210 000 EUR w przypadku szkód na osobie,
  • 1 050 000 EUR w przypadku szkód na mieniu.

Obie sumy dotyczą jednego zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych. Oczywiście są one przeliczane na złotówki po kursie określonym przez NBP. Dodatkowo są to minimalne sumy, które dotyczą polis OC. Gdyby nie było takich zapisów, a odszkodowanie i zadośćuczynienie sprawcy płaciliby z własnych środków, to ilu z nich stać byłoby na opłacenie długotrwałej rehabilitacji poszkodowanych czy zapłacenie za naprawę luksusowego samochodu, czy kilku uszkodzonych aut?

Gdzie szukać taniego OC?

Zapisy z ustawy wskazują, że OC działa tak samo u każdego ubezpieczyciela. Jednak ceny tego ubezpieczenia są różne. Dlaczego? Ubezpieczyciele szacują ryzyko ubezpieczeniowe, czyli szanse na spowodowanie szkody. Biorą oni pod uwagę parametry samochodu, informacje o sposobie użytkowania auta i dane jego właściciela. To kompozycja tych czynników kształtuje wysokość składki OC.

Jeśli więc OC działa zawsze tak samo, to właściciele pojazdów powinni zwracać uwagę wyłącznie na jego cenę. Gdzie więc go szukać? Znajdziemy najtańsze OC na mubi.pl! To porównywarka ubezpieczeń, która pozwala na sprawdzenie ofert polis od wielu ubezpieczycieli. Można to zrobić w jednym miejscu i to w kilka minut – wystarczy wypełnić prosty formularz i czekać na wyświetlenie ofert!

Porównywarka Mubi pozwala także na zestawienie cen dodatkowych ubezpieczeń autocasco, NNW i assistance zarówno na samochody, jak i na motocykle. Warto z niej skorzystać, by sprawdzić, czy nie przepłaca się za swoje ubezpieczenia komunikacyjne!

(materiał partnera)