Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Firany na wymiar – jak rozpoznać profesjonalnie wykonaną usługę?

Zdjęcie aktualności Firany na wymiar – jak rozpoznać profesjonalnie wykonaną usługę? fot. nadesłane

Chcesz zamówić firany na wymiar, ale nie wiesz, jak poprawnie ocenić jakość odebranego zamówienia? To nie jest trudne. Z naszą pomocą na pewno dasz radę.

 

Kiedy zamówić firany na wymiar

Firany na wymiar zamawiamy zazwyczaj wtedy, gdy nie możemy kupić gotowych firan dokładnie takich, jakie są nam potrzebne. Najczęściej w grę wchodzą różnice w kolorze, rozmiarze lub wzorze. Istotne jest też to, by firany były dopasowane do wnętrza, np. błękitne firany dobrze sprawdzą się w stylu Hampton, ale można do nich powiesić tylko zasłony granatowe lub niebieskie. Z kolei do granatowych zasłon można powiesić firanki białe, błękitne, niebieskie lub granatowe, ale przynajmniej o dwa tony jaśniejsze niż zasłony.

Niemal na pewno trzeba będzie kupić firany na wymiar, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Tu zarówno wysokość pomieszczeń, jak i rozmiary okien mają prawo odbiegać od standardów przyjętych w budownictwie wielorodzinnym, więc ciężko będzie kupić firankę gotową, bo te są szyte raczej w typowych wymiarach. Podobnie, jeśli mamy przeszkloną ścianę np. w salonie, potrzebna będzie firana szyta na wymiar. Warto ją zaplanować tak, by pasowała do szyny sufitowej. To najlepsze rozwiązanie przy przeszklonych ścianach.

Jakie informacje trzeba podać przy zamawianiu firan na wymiar

Skoro firany są zamawiane na wymiar, to przede wszystkim trzeba podać wymiary. Trzeba tylko pamiętać, że biorąc miarę na firany, bierze się pod uwagę nie rozmiar okna lub wnęki okiennej, ale długość karnisza i odległość od karnisza do podłogi.

Trzeb też ustalić stopień marszczenia, bo od tego będzie zależała szerokość firany. Im drobniejsze marszczenie, tym szersza będzie firana. Drobne marszczenia sprawdzają się w przypadku gładkich firan. Jeśli firana jest zdobiona i chcemy wyeksponować wzór, lepiej wybrać marszczenie w niewielkim stopniu, np. 1:1.

Bardzo ważny jest też sposób, w jaki zamierzamy wieszać firany na karniszu. Jeśli chcemy, by firana miała zamontowane przelotki lub flexy, albo wszytą taśmę marszczącą, musimy to zgłosić wcześniej.

Firany na wymiar – jak ocenić jakość usługi

Odbierając firany szyte na wymiar, musimy przede wszystkim ustalić, czy jego realizacja jest zgodna z zamówieniem. Firanę trzeba dokładnie zmierzyć i sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Różnica rzędu 1 – 2 cm nie jest istotna, ale 10 cm, szczególnie w przypadku długości, już tak.

Jeśli firana miała mieć przelotki lub flexy, sprawdzamy, czy ma i czy w takiej odległości, w jakiej miały być założone. Podobnie oceniamy, czy taśma marszcząca marszczy firany w założonym stopniu. Jeśli to możliwe, warto rozłożyć firanę i sprawdzić, czy nigdzie nie została przypadkowo przecięta albo przedarta.

Pozostaje jeszcze ogólny rzut oka na firany jako całość. Przede wszystkim sprawdźmy, czy zostały uszyte z wybranej przez nas tkaniny i czy kolor się zgadza. Pomyłki się zdarzają, to nic złego, ale lepiej stwierdzić to przy odbiorze. Także wybrany wzór musi być zgodny z zamówieniem.

Ostatnia cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę, to jakość szwów. Oceniamy czy są proste, czy nigdzie nie wystają nitki, czy zakładki są równo zrobione. Dobrze wykonana usługa powinna zadowalać obie strony – sprzedawcę firan i kupującego.

(materiał partnera)