Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Były senator PiS nowym Wielkopolskim Kuratorem Oświaty. Podczas przegranych wyborów zasłynął słowami o "całowaniu w tyłek"

Zdjęcie aktualności Były senator PiS nowym Wielkopolskim Kuratorem Oświaty. Podczas przegranych wyborów zasłynął słowami o fot. WUW Poznań

Były senator Prawa i Sprawiedliwości Robert Gaweł został dziś powołany na stanowisko Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Jego poprzedniczka przeszła na emeryturę. 

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Łukasz Mikołajczyk wręczył akt powołania nowemu kuratorowi. Gaweł miał pokonać innych w konkursie m.in. obecnego wicekuratora. Zdaniem Mikołajczyka były senator PiS-u był najlepszy. Głównie chodziło o wizję Roberta Gawła. Wojewoda zwrócił uwagę na chęć współpracy nowego kuratora z różnymi instytucjami i samorządami. 

Nowy Wielkopolski Kurator Oświaty chce poprawić wyniki uczniów z Wielkopolski na egzaminach. Jego zdaniem młodzież z regionu odstaje od średniej krajowej. Ponadto Gaweł zamierza zmniejszyć biurokrację w szkołach. Jak stwierdził "Biurokracja ma to do siebie, że ona się potrafi namnażać sama."

Robert Gaweł podczas ostatnich wyborów walczył o mandat senatora. Liczył na reelekcję w okręgu konińsko - gnieźnieńskim. Pokonał go Paweł Arndt z Platformy Obywatelskiej. Jednak podczas kampanii wyborczej były senator Prawa i Sprawiedliwości zasłynął z krótkiej wypowiedzi wygłoszonej podczas spotkania we Wrześni. Jak podaje portal PrideNews.pl "odniósł się do postulatów społeczności LGBT+ m.in. w temacie związków partnerskich". Gaweł powiedział "Mianem europejskości ma być to czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów". Być może właśnie przez radykalne, konserwatywne poglądy przegrał z Arndtem nieco ponad tysiącem głosów. Jak wiadomo Wielkopolanie najbardziej cenią sobie wolność. 

Poprzednio Robert Gaweł był pracownikiem delegatury Kuratorium Oświaty w Koninie. Przez 23 lata uczył w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. Od 15 lat jest prezesem gnieźnieńskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz członkiem jego Zarządu Głównego. Jest nauczycielem dyplomowanym i weryfikatorem prac maturalnych OKE w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą.

(Maciej Januchowski)