Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Gmina Wapno na skraju bankructwa? Wójt negocjuje z wierzycielami

Zdjęcie aktualności Gmina Wapno na skraju bankructwa? Wójt negocjuje z wierzycielami fot. WRFM

Bardzo źle wyglądają finanse najmniejszej gminy powiatu wągrowieckiego. W związku z tym samorządowcy muszą jak najszybciej dogadać się z bankami prosząc o zmianę harmonogramu i wysokości regulowanych zobowiązań. Brak porozumienia grozi wprowadzeniem w życie pierwszego w województwie Wielkopolskim programu naprawczego.

Ekspert od finansów Dariusz Giza, dyrektor generalny firmy ProPOLIS Consulting stwierdził nieprawidłowości w dokumentach księgowych. Wpisy nie były oparte o uzgodnienia zawarte w umowach.

W 2017 roku nadwyżka budżetowa gminy Wapno wynosiła 130 tys. zł. Rok później było 22 tysiące, a w tym zaplanowano 120 tysięcy. Zachodzi pytanie jak gmina może spłacać chociażby zapisane 164 tysiące nie mówiąc o pół milionowej lub wyższej kwocie przewidzianej później. Nie ma także mowy o zaciąganiu jakichkolwiek nawet minimalnych kredytów.

Dlaczego zobowiązania kredytowe przedstawiono w takiej życzeniowej formie. Artykuł 243 ustawy o finansach publicznych obliguje do nieprzekraczania pewnego wyznaczonego limitu zadłużenia. Jeżeli w prognozie finansowej przedstawiono by stan zgodny z umowami limit byłby przekroczony. Wtedy niezbędne staje się wprowadzenie planu naprawczego.

Wójt Kędzierski rozpoczął negocjacje z wierzycielem.

Po rozterminowaniu gmina będzie musiała spłacać rocznie około 400 tysięcy złotych kredytowych zobowiązań. W sumie odda bankowi ponad trzy miliony.

(Cezary Kucharski)