Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Gmina Złotów nie otrzymała pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Zdjęcie aktualności Gmina Złotów nie otrzymała pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych fot. WRFM

Gmina Złotów wnioskowała do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o przyznanie siedmiu milionów złotych na realizację zadań inwestycyjnych. Niestety na samorządowe konto dofinansowanie nie wpłynie. Wobec tego w Międzybłociu infrastruktura kanalizacyjna oraz drogowa nie zostanie wykonana. Samorządowcy rozważają wykonanie zadania etapami.


Wójt Piotr Lach na portalu złotowskie.pl motywował brak tychże środków wielkością zadania. Dofinansowano te mniejsze projekty. Kolejny powód to zmniejszona o półtora miliarda pula funduszu lokalnych inwestycji.


Gmina nie otrzymała pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Miały być przeznaczone na wykonanie drugiego odcinka drogi wzdłuż zakładów krawieckich w Błękwicie.


Plany inwestycyjne w wysokości mniej więcej ośmiu milionów złotych ustalano w oparciu księgowe dane. Po ich korekcie okazało się, że realizacja wymaga zaciągnięcia kredytu.


Wójt Lach poinformował, że istniała opcja obcięcia inwestycji o połowę i oczekiwania na polepszenie koniunktury za sprawą otrzymania subwencji oraz pozyskania zewnętrznych pieniędzy. Druga ewentualność to zaciągnięcie kredytu na dopuszczalnych przez ustawę o finansach publicznych warunkach, co skutkuje zachowaniem pierwotnego planu wydatków. Samorządowcy wybrali drugie rozwiązanie z zaleceniem monitorowania gminnych wydatków. Liczą jednak na przetargowe oszczędności, które pozwolą na zrealizowanie innych zadań.

(Cezary Kucharski)