Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Gołaniecki średniowieczny zamek doczeka się generalnego remontu

Zdjęcie aktualności Gołaniecki średniowieczny zamek doczeka się generalnego remontu fot. Jerzy Strzelecki / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Gołaniecki średniowieczny zamek doczeka się generalnego remontu. Pod koniec marca bądź w kwietniu będzie ogłoszony przetarg na wykonanie tego gigantycznego zadania. Jego rozstrzygnięcie i rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi prawdopodobnie miesiąc później.

Mówił burmistrz Mirosław Durski.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu przekazał ponad osiem milionów na ten cel. Jako, że wartość inwestycji oszacowano na mniej więcej jedenaście, to resztę pieniędzy wyłoży miejsko-gminna kasa. Zapytaliśmy włodarza kiedy nastąpi odbiór techniczny i obiekt zaprezentuje się w całej okazałości.

Stropy zamku będą nowe podobnie jak stolarka drzwiowa i okienna. Elewacja zostanie uzupełniona, przebudowana, a wewnętrzne mury zakonserwowane i wyremontowane. Pojawią schody i windy do użytkowych pięter. Wnętrza czekają na wykończenie, wyposażenie, centralne ogrzewanie, zwodociągowanie, skanalizowanie, a także instalację sanitarną i elektryczną. Dobudowana zostanie dwupiętrowa przybudówka wejściowa z przedsionkiem i toaletami na parterze. Na piętrze pojawią się pomieszczenia techniczne. W planach inwestora jest zmiana wyglądu terenu wokół zamku. Dotyczy to murów zewnętrznych oraz baszty. Dziedziniec zostanie wybrukowany. Obiekt zamieni się w muzeum.

Będzie wielofunkcyjna sala wystawowa, druga do stałych ekspozycji i kolejna przeznaczona na tymczasowe wystawy. Oczywiście wszystkie wyposażone zostaną w gabloty, ścianki i sprzęt audio. Nie zabraknie stylizowanych stołów oraz krzeseł. Przypomnijmy, że samorządowcy kupili zamek dwanaście lat temu. Przed pięcioma wykonano dokumentację projektową. Dach i brama wjazdowa zostały już wyremontowane. Do obiektu prowadzi nowy chodnik.

(Cezary Kucharski)