Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Honorowi krwiodawcy mogą skorzystać z przysługującej im ulgi podatkowej

Zdjęcie aktualności Honorowi krwiodawcy mogą skorzystać z przysługującej im ulgi podatkowej fot. WRFM

Honorowi dawcy krwi mają ulgę podatkową. Każdy z nich może odebrać w siedzibie wągrowieckiego (i nie tylko) Polskiego Czerwonego Krzyża zaświadczenie o ilości oddanej w ubiegłym roku krwi oraz jej składników.


Taki dokument upoważnia posiadacza do odliczenia jego wartości zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z siódmego grudnia 2004 roku. Jest to traktowane, jako darowizna na cele ochrony zdrowia zgodnie z odpowiednim artykułem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Kwota będzie odliczona od ubiegłorocznego dochodu podatnika. Wysokość ulgi jest uzależniona od oddanej ilości krwi i składników, którą mnożymy przez przyjęty dla niej przelicznik. Za litr pobranej krwi jest to 130 zł.


Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7, a kobieta 1,8 litra krwi pełnej natomiast osocza aż 25 litrów. Mężczyzna może, zatem odliczyć 3 601, a kobieta 3 484 złote.


Z ulgi tej może również skorzystać osoba rozliczająca się na podstawie ryczałtu od przychodów z PIT 28. Do zeznania trzeba dołączyć PIT/O, w którym wykazujemy kwotę oraz dane obdarowanego.

(Cezary Kucharski)