Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jabłczan kreatyny – co to jest? Działanie, stosowanie, dawkowanie

Zdjęcie aktualności Jabłczan kreatyny – co to jest? Działanie, stosowanie, dawkowanie fot. materiały prasowe

Osoby aktywne fizycznie, którym zależy na rozbudowie masy mięśniowej, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w tym procesie odgrywa odpowiednio dobrana suplementacja.

Wybór odpowiedniej formy kreatyny nie jest łatwym zadaniem. Obecnie największą popularnością cieszy się monohydrat, jednak to o jabłczanie kreatyny w ostatnich miesiącach mówi się coraz więcej. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Dlaczego warto suplementować jabłczan kreatyny?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto rozważyć zakup jabłczanu kreatyny, warto zastanowić się, jaką właściwie rolę pełni kreatyna w ludzkim organizmie. Nie jest ona co prawda budulcem masy mięśniowej ani źródłem energii, jednak pośredniczy w dostarczaniu energii do mięśni w trakcie wysiłku fizycznego. Jej suplementacja sprawia, że mięśnie mają zapewnione stałe dostawy energii.

W przypadku osób stosujących niską i umiarkowaną aktywność fizyczną, kreatyna z reguły dostarczana jest do organizmu wraz z żywnością. Jednak w przypadku osób, które poprzez treningi chcą rozbudować masę mięśniową, zbilansowany jadłospis może nie wystarczyć. W takiej sytuacji konieczna jest suplementacja kreatyny. Jabłczan kreatyny to coraz częściej wybierany preparat. Dlaczego?

Różnice pomiędzy jabłczanem kreatyny a monohydratem

Monohydrat kreatyny to preparat, który powstaje poprzez połączenie cząsteczek kreatyny z cząsteczkami wody. Jest to preparat stosowany przez zawodowych sportowców. Poprawia rzeźbę, objętość, wydolność oraz wzrost masy mięśniowej.

Jabłczan kreatyny stanowi z kolei nieco droższy suplement. Jest jednak bardziej stabilną formą kreatyny. O wiele wolniej ulega rozpadowi w układzie pokarmowym, co zapobiega jego przekształcaniu się w nieaktywną kreatyninę. Jabłczan kreatyny dobrze rozpuszcza się w wodzie, co poprawia jego wchłanialność i wygodę stosowania.

Kto może się zdecydować na suplementację jabłczanem kreatyny?

Jabłczan kreatyny to preparat, którego zażywanie mogą rozważyć osoby:

  • bardziej doświadczone w treningach,

  • którym zależy na wzmocnieniu mięśni,

  • będące na diecie redukcyjnej,

  • chcące zwiększyć wytrzymałość mięśni bez przybrania na wadze,

  • uprawiające dyscypliny wysiłkowe, takie jak biegi, sporty walki czy pływanie.

 

Czy jabłczan kreatyny ma skutki uboczne?

Pomimo tego, że wiele osób powiela mity o tym, że kreatyna może obciążać nerki, to jednak są to opinie niepoparte rzetelnymi badaniami. Jedynie u osób, które cierpią na indywidualną nietolerancję kreatyny, wystąpić mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zdarza się tak jednak wyjątkowo rzadko.

Ogólnie jabłczan kreatyny uznaje się za bardzo bezpieczny suplement. Pod warunkiem oczywiście, że stosuje się go w odpowiedniej dawce. Specjaliści wskazują, że standardowa dawka kreatyny to mniej więcej 5 g na dobę. W przypadku poszczególnych aktywnych osób, które trenują nawet dwa razy dziennie, dawkę tę można zwiększyć nawet do 19 g.

Keratynę najlepiej spożywać do śniadania w dni bez treningu oraz bezpośrednio po zakończonym treningu w pozostałe dni. Wyróżnia się ona doskonałą rozpuszczalnością, toteż można wymieszać ją z dowolnym napojem.

(materiał sponsorowany)