Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Katolicy świętowali Trzech Króli, a prawosławni obywatele Ukrainy Boże Narodzenie

Zdjęcie aktualności Katolicy świętowali Trzech Króli, a prawosławni obywatele Ukrainy Boże Narodzenie fot. UM Mogilno

Ulicami miast w regionie w piątek przeszły barwne Orszaki Trzech Króli, w tym roku zorganizowane pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!" Podczas tłumnych przemarszów śpiewano kolędy; orszakom towarzyszyły także m.in. jasełka. Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Podczas mszy świętej,która odbyła się w święto Trzech Króli w południe w gnieźnieńskiej katedrze biskup pomocniczy Radosław Orchowicz mówił o szukaniu i podążaniu za światłem i innymi znakami od Boga.

Po Mszy św. przed katedrą odbyło się powitanie Orszaku Trzech Króli, który pod raz dziewiąty przeszedł ulicami Gniezna.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w sobotę święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich. Wielu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej napaści, jest wyznania prawosławnego. Dla niech to były pierwsze święta na obczyźnie.

Rodziny świętujące w tym terminie Boże Narodzenie w piątkowe popołudnie lub wieczór zasiadły do kolacji wigilijnej. Postny posiłek zaczynał się od modlitwy i dzielenia prosforą – chlebem liturgicznym używanym w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Potem wielu prawosławnych udaje się do cerkwi na nocne, kilkugodzinne uroczystości religijne.

(opr. M. Januchowski)