Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Kolejne przypadki ptasiej grypy w Wielkopolsce. Kujawsko – pomorskie przygotowuje się na nadejście choroby

Zdjęcie aktualności Kolejne przypadki ptasiej grypy w Wielkopolsce. Kujawsko – pomorskie przygotowuje się na nadejście choroby fot. WRFM

Dwa nowe ogniska ptasiej grypy wykryto w Wielkopolsce. Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale zarażone zwierzęta zostaną uśpione. Sytuację monitorują sztaby kryzysowe. Służby weterynaryjne proszą hodowców o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie procedur sanitarnych minimalizujących przenoszenie się wirusa.

 Tłumaczył Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wlkp.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński przekonuje, że sprawa jest bardzo poważna.

Część samorządów z województwa kujawsko – pomorskiego rozpoczęła profilaktyczne spotkania z rolnikami i hodowcami drobiu. Oni również obawiają się wystąpienia wirusa na swoim terenie, choć ogniska ptasie grypy, które dotychczas wykryto w Wielkopolsce, są oddalone o wiele kilometrów.

Niepokój wśród kujawsko – pomorskich hodowców trzody chlewnej wywołuje też wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. W zeszłym tygodniu  w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szubinie zorganizowano spotkanie informacyjne  dla rolników z terenu gminy Szubin hodujących trzodę chlewną. Spotkanie miało na celu uświadomienie rolników, którzy posiadają trzodę chlewną o poważnym zagrożeniu i jego skutkach, jakie niesie za sobą ASF. W czasie trwania spotkania Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Kwiatkowski omówił prezentację związaną z  rozprzestrzenianiem i zagrożeniem chorobą ASF w gminie Szubin.

Rolnicy zostali poinformowani o ewentualnym dofinansowaniu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które mogą przeznaczyć na zbudowanie ogrodzenie wkoło chlewni, stworzenie lub modernizację niecki dezynfekcyjnej  lub przebudowanie budynku inwentarskiego tak, aby świnie były utrzymywane w oddzielnych pomieszczeniach.

(Maciej Januchowski)