Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Kolejne środki z budżetu samorządowego województwa kujawsko – pomorskiego przeznaczane są na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy

Zdjęcie aktualności Kolejne środki z budżetu samorządowego województwa kujawsko – pomorskiego przeznaczane są na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

5 mln 145 tysięcy złotych to uruchomione poniedziałkową nowelizacją budżetu województwa kujawsko -pomorskiego kolejne środki na pomoc dla Ukrainy. Samorząd województwa przeznacza obecnie na tego typu wsparcie łącznie 7 milionów złotych. Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że celem działań na rzecz uchodźców wojennych jest pełne włączenie społeczne – bezpłatna nauka języka, praca, mieszkanie, szkoły, zabezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Ponad 1000 osób skorzystało z punktów informacyjno-doradczych, w których dyżurują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego, a także tłumacze, psychologowie, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Punkty współpracują ze służbami wojewody i samorządami lokalnymi. 1 628 – tyle wydano do poniedziałku bezpłatnych gorących posiłków dla uchodźców. Na razie wydaje je stołówka w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, ale wkrótce otwarte zostaną podobne jadłodajnie w Bydgoszczy i Włocławku. Coraz lepiej radzi sobie z programem adresowanym do Ukraińców e-Szkoła. W ciągu pierwszych 9 dni funkcjonowania odnotowała 45 tysięcy odsłon. Ponadto 300 firm z województwa kujawsko-pomorskiego zgłosiło jak dotąd chęć zatrudnienia Ukraińców. Dzięki tym ofertom udało się w krótkim czasie znaleźć zatrudnienie dla 120 osób.

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki poinformował też, że w celu rozwiązania problemów wywołanych wojną na Ukrainie, w tym problemów uchodźczych, uruchomione zostaną wkrótce kolejne środki w wysokości 40 milionów złotych. Będą to środki Unii Europejskiej, m.in. w ramach REACT-EU.

(UMWKP)