Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, czyli najstarsze takie wydarzenie w kraju zawieszony

Zdjęcie aktualności Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, czyli najstarsze takie wydarzenie w kraju zawieszony fot. Maciej Januchowski

Organizator najstarszego w kraju konkursu poświęconego twórczości ludowej w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną postanowił zawiesić do odwołania 58. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Gdy tylko warunki i obostrzenia w kraju będą pozwalały na możliwość składania prac, ich oceny oraz przeprowadzenie podsumowania wydarzenia, Szubiński Dom Kultury poinformuje o nowym terminie konkursu.

Konkursy Sztuki Ludowej Pałuk rozpoczęły się 9 maja 1963 roku w Powiatowym Domu Kultury w Szubinie. Zaprezentowano wówczas pierwszą pokonkursową wystawę twórczości ludowej Pałuk. Swoje prace wystawiło dwudziestu twórców, a pierwsza ekspozycja prezentująca nagrodzone prace pałuckie odniosła sukces. Organizowany przez Szubiński Dom Kultury, nieprzerwanie od blisko 60 lat konkurs niesie ze sobą konkretne cele. Najważniejszymi z nich jest zachowanie tradycji i przekazu ludowego dziedzictwa kulturowego oraz budowa tożsamości kulturowej regionu Pałuk w oparciu o ciągłość tradycji przekazywanej z pokolenia twórców ludowych na dzieci i młodzież.