Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Łatwe i szybkie odpowietrzanie kaloryfera - zrób to sam

Zdjęcie aktualności Łatwe i szybkie odpowietrzanie kaloryfera - zrób to sam fot. materiały prasowe

Jeżeli Twój kaloryfer nie chce grzać, a na zewnątrz panuje ujemna atmosfera. Nie panikuj, być może tylko zapowietrzył się. Nie musisz od razu wzywać hydraulika, aby zaradził Twoim problemom, wystarczy, że zapoznasz się ze specyfikacją Twojego grzejnika, dzięki czemu sam będziesz mógł podjąć się naprawy. To nic trudnego, po prostu postaraj przebrnąć przez ten proces etapowo, a sam dowiesz się jakie to łatwe zadanie. Samodzielne odpowietrzanie kaloryfera jest bardzo przydatną umiejętnością, ponieważ takie sytuacje czasem po prostu się zdarzają.

 

Objawy zapowietrzenia się kaloryfera

Jeżeli Twój kaloryfer przestanie grzać, zorientuj się czy przyczyną może być jego zapowietrzenie. Przede wszystkim zwróć uwagę na na to, czy pokrętło ustawione jest na maksymalnej pozycji. Jeżeli, mimo prawidłowego ustawienia pokrętła, kaloryfer pozostaje zimny, może oznaczać to, że się zapowietrzył. Czasami o tego typu grzejnikowej przypadłości, świadczą nietypowe dźwięki, które wydobywają się z kaloryfera. Może to być dźwięk pukania, bulgotania lub takie, które przypominają ruch strumienia wody. Sprawny grzejnik, niezależnie od warunków, powinien pracować bezgłośnie. Gdy upewnisz się, że przyczyną jest zapowietrzenie, możesz wziąć się do naprawy kaloryfera.

Odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego

W przypadku żeliwnej wersji grzejnika zaopatrz się w dwa płaskie klucze. Pod kaloryferem koniecznie podstaw miskę oraz ręcznik, gdyż podczas odpowietrzania będzie się z niego wydobywała woda. Następnie zakręć termostat lub zawór zasilający, nigdy o tym nie zapominaj, gdyż w przeciwnym razie możesz doprowadzić do zalania podłogi. W kolejnym kroku za pomocą klucza odkręć delikatnie śrubunek, który zazwyczaj umieszczony jest na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. Jeżeli podczas wykonywania tej czynności usłyszysz charakterystyczny syk oraz zauważysz wyciekającą wodę, zakręć ponownie śrubunek. Gotowe!

Odpowietrzanie kaloryfera ozdobnego

Przy kaloryferach ozdobnych należy ustawić głowicę termostatyczną na pozycji zamkniętej. Upewnić się, że otwór wylotowy odpowietrznika jest skierowany w Twoją stronę, jeżeli nie, dokręć do, aby uzyskać odpowiednią pozycję otworu. Jeżeli Twoim celem jest grzejnik drabinkowy wystarczy wykorzystać szmatkę do zebrania wyciekającej wody. Odkręć śrubkę odpowietrznika. Po odczekaniu chwili, zakręć śrubę oraz ustaw głowicę termostatyczną do pozycji wyjściowej. Teraz Twój grzejnik powinien działać prawidłowo.

Odpowietrzanie kaloryfera aluminiowego oraz płytkowego

Przy kaloryferach płytkowych lub aluminiowych cały proces przebiega bardzo podobnie jak w wersji żeliwnej, chyba, że nie został zamontowany w nim odpowietrznik. Przygotuj dwa klucze, przekręć termostat na zero, przestaw zawór grzejnika w pozycji na dół, uważaj żebyś e odkręcił całego zaworu. Pod otwór postaw naczynie na wodę, używając klucza przekręć śrubę znajdującą się w białym kołnierzy, a gdy usłyszysz syk powinna zacząć lecieć woda z zaworka, wtedy też ponownie dokręć śrubę. Gotowe, kaloryfer odpowietrzony. 

Odpowietrzanie kaloryfera bez odpowietrznika

Jeżeli zdarzy się, że w Twoim kaloryferze nie ma odpowietrznika, proces odpowietrzania będzie nieco trudniejszy, wymagający więcej precyzji. Jednak i w tym przypadku poradzisz sobie bez wzywania fachowej pomocy, chociaż przyda Ci się pomoc drugiej osoby, która będzie odpowiedzialna za ścieranie wody. Po pierwsze przygotuj dwa nastawne klucze płaskie oraz miskę, którą ustaw pod krańcem grzejnika. Zamknij otwór termostatyczny. W kolejnym kroku poluzuj śrubunek o niepełny obrót – uważaj by nie wytworzyć zbyt dużej szczeliny, gdyż spowoduje to zbyt intensywne wypływanie wody. Gdy tylko usłyszysz odgłos wydobywanego się powietrza, natychmiast przerwij czynność. Jeżeli syk przestanie się wydobywać, a z wnętrza kaloryfera zacznie wydobywać się woda, możesz uznać, że osiągnąłeś sukces. Odkręć termostat do odpowiedniej pozycji i ciesz się ciepłym kaloryferem.

(materiał partnera)