Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Linia kolejowa z Wągrowca do Czarnkowa w drugim etapie programu Kolej Plus

Zdjęcie aktualności Linia kolejowa z Wągrowca do Czarnkowa w drugim etapie programu Kolej Plus fot. WRFM

Ministerstwo Infrastruktury zarekomendowało linię kolejową z Rogoźna przez Ryczywół i Połajewo do Czarnkowa do drugiego etapu programu Kolej Plus. Projekt przygotowali samorządowcy z Obornik oraz Czarnkowa. Zadeklarowali współfinansowanie inwestycji. Dla uwiarygodnienia muszą przedstawić dokument potwierdzający zabezpieczenie minimum piętnastu procent wartości zadania.


Wdrugim etapie trzeba będzie przez rok przygotować początkowe stadium planistyczno-prognostyczne bazując na przygotowanych przez koleje dokumentach przetargowych. Celem jest wypracowanie pewnego standardu. Trzeba znaleźć organizatora, który uruchomi przewozy i sfinansuje kursowanie co najmniej czterech par pociągów przez pięć lat. Niezbędne będzie zasięgnięcie opinii społecznej.


Zakwalifikowanie do drugiego etapu przybliża także rewitalizację linii z Wągrowca przez Rogoźno do Czarnkowa. Pozytywne załatwienie formalności przybliży termin przywrócenia ruchu pociągów na tychże trasach do 2028 roku.


Okazuje się, że w pierwszym etapie oceniono 96 samorządowych wniosków pod względem formalnym. Do następnego przeszło ponad 80 procent z nich. Teraz przejdą szczegółową analizę na podstawie, której stworzona zostanie lista rankingowa. Program Kolej Plus ma wartość ponad sześć i pół miliarda. Tylko miliard to wkład własny terytorialnych samorządów.

(Cezary Kucharski)