Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Miasto, powiat, województwo i strona kościelna jednoczą się w sprawie obchodów tysięcznej rocznicy koronacji pierwszych królów w Gnieźnie.

Zdjęcie aktualności Miasto, powiat, województwo i strona kościelna jednoczą się w sprawie obchodów tysięcznej rocznicy koronacji pierwszych królów w Gnieźnie. fot. Magdalena Borowska

Kolejny List Intencyjny w sprawie obchodów Tysiąclecia Koronacji Królewskich w Gnieźnie. Tym razem dokument podpisali: Wojewoda Wielkopolska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Prezydent Miasta Gniezna oraz Prymas Polski. To wspólna deklaracja włączenia się w obchody przyszłorocznego milenium. Wydarzenie ma mieć charakter ogólnokrajowy i podkreślać przełomowy moment w historii Polski. Stąd starania, by w Pierwszej Stolicy odbyło się Zgromadzenie Narodowe. Mówi Michał Powałowski prezydent Gniezna.

Podpisanie Listu Intencyjnego jest symbolicznym gestem samorządów, które już od dłuższego czasu prowadziły rozmowy w sprawie współorganizacji obchodów. Dodatkowo powołano zespół roboczy, w którego skład wchodzą podległe im instytucje kultury. Wspólnie wypracowano już ogólny zarys i plan wydarzeń. Większość z nich ma nawiązywać do Średniowiecza. Będą to między innymi widowiska plenerowe z grupami rekonstrukcyjnymi oraz wiele mniejszych imprez kulturalnych. Przygotowania idą pełną parą także w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mówi arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski.

Strona kościelna planuje także organizację uroczystej Mszy Koronacyjnej i Zjazdu Gnieźnieńskiego. Swoją deklarację wsparcia Miasta zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej podtrzymuje także Tomasz Budasz starosta gnieźnieński.

Zawiązano także Komitet Honorowy obchodów, do którego zaproszono między innymi Marszałkinię Senatu, Marszałka Sejmu, gnieźnieńskich parlamentarzystów oraz sygnatariuszy listu intencyjnego.