Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie pozyskał ponad 120 tysięcy złotych na swoje działania

Zdjęcie aktualności Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie pozyskał ponad 120 tysięcy złotych na swoje działania fot. Magdalena Borowska

Pięć projektów własnych Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie i dwa partnerskie pozyskały dofinansowania z różnych źródeł. Działania będą realizowane w najbliższych dniach i tygodniach. Finansowanie pochodzić będzie także z miejskiej kasy, mówi Dariusz Pilak dyrektor MOKu.

Jednym z realizowanych zadań będzie wrześniowy Festiwal Fotografii "Z garażu Janusza Chlasty”, dofinansowany kwotą 40 tysięcy złotych z 10-tysięcznym wkładem własnym. Jest to wydarzenie, które ma na celu pokazać szerokiemu gronu odbiorców twórczość Janusza Chlasty – artysty fotografika, który pozostawił po sobie 6 tysięcy negatywów dokumentujących historię Gniezna oraz miast sąsiednich. Kolejnym wrześniowym projektem będzie "Powstanie Wielkopolskie od podszewki.

O codziennym życiu powstańców”, dofinansowane 31 tysiącami złotych z 8-tysięcznym wkładem własnym, mówi Marta Pacak zastępczyni dyrektora MOKu.

Będzie też kontynuacja projektu "Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego” dofinansowana 17-toma tysiącami złotych z 2-tysięcznym wkładem własnym, tym razem w szerszym kontekście jakim była działalność kobiet w Powstaniu Wielkopolskim, omawianym podczas wielu warsztatów, spotkań, wystaw i wykładów.

Kolejnym edukacyjnym projektem, kierowanym do młodzieży szkolnej, będą "Słowokształty" dofinansowane 17-toma tysiącami złotych z niemal 4-tysięcznym wkładem własnym, wyjaśnia Dominika Sochacka-Drzewiecka instruktorka merytoryczna MOKu.

Kolejny projekt "Obcy język polski?!”, który już jest realizowany, uzyskał dofinansowanie w kwocie 20 tysięcy złotych z niemal 3 tysiącami wkładu własnego. Jego zadaniem jest promowanie poprawności językowej, a także zwrócenie uwagi na zaśmiecanie go zapożyczeniami. W ramach działań odbędą się między innymi warsztaty, plebiscyt na Gnieźnieńskie Młodzieżowe Słowo Roku, panel dyskusyjny o feminatywach, a także spotkanie z Pauliną Mikułą, twórczynią internetową, popularyzatorką wiedzy o języku polskim.

W czerwcu natomiast działania skupią się na trwającym Roku Tuwima. Działania dofinansowane 25 tysiącami realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym ”Promyk” to "Zaproszenie do Tuwimowa".

Aktualnie odbywa się też projekt „Co Pan na to, Panie Fredro?” realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalny Promyk oraz Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu, dofinansowany 15 tysiącami złotych, adresowany do dzieci i seniorów, którego realizację już zainaugurowała edukacyjna gra przestrzenna. W planach jest także wspólne świętowanie przez gnieźnian rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Łącznie na wymienione działania pozyskano 124, 5 tysiąca złotych dofinansowań z różnych źródeł a wkład własny stanowić będzie 28 tysięcy 792 złote.

(Magdalena Borowska)