Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Na Pałukach i w Wielkopolsce odbyły się uroczystości związane ze 104. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Zdjęcie aktualności Na Pałukach i w Wielkopolsce odbyły się uroczystości związane ze 104. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego fot. 27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie/Facebook

Powstanie wielkopolskie odegrało fundamentalną rolę dla kształtowania się granic odrodzonej Niepodległej - napisał prezydent do uczestników celebrowanych w Poznaniu obchodów 104. rocznicy rozpoczęcia insurekcji. We wtorek po raz drugi obchodzony był Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Centralne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwa, regionu i lokalnych władz samorządowych, a także świata nauki, wojska oraz kombatantów i harcerzy odbyły się we wtorek wieczorem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Prezydent Andrzej Duda w liście oczytanym przez ministra Andrzeja Derę napisał, że 104 lata temu powstańcy wielkopolscy podjęli walkę o prawo samostanowienia, o wolność oraz o przynależność regionu do odrodzonej ojczyzny.

Andrzej Duda podkreślił, że to dzięki przodkom i poprzednikom dzisiejszych mieszkańców Poznania i Wielkopolski historyczna kolebka państwowości polskiej po 123 latach zaborów znalazła się w granicach Rzeczypospolitej.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak mówił, że obchody kolejnych rocznic wybuchu powstania to okazja do wyrażenia wdzięczności dla tych, którzy w 1918 roku sięgnęli po broń. Wskazał, że to oni wywalczyli dla nas wolną Wielkopolskę i niepodległą Polskę w kształcie, którego nie gwarantowały ówczesne, powojenne porozumienia.

Woźniak podkreślił, że samorząd województwa wielkopolskiego od lat próbuje osadzić zwycięski zryw w świadomości Polaków.

Uroczystość przy pomniku Powstańców Wielkopolskich była kulminacją centralnych obchodów 104.rocznicy rozpoczęcia zwycięskiej insurekcji w stolicy regionu. Przez cały dzień w wielu miejscach Pałuk i północnej Wielkopolski odbywały się uroczystości związane z tym wydarzeniem, bo powstańcy wielkopolscy walczyli nie tylko o niepodległość Poznania ale też Wągrowca, Chodzieży, Szubina, Żnina, Kcyni czy Mogilna. W Gnieźnie główne obchody odbędą się dziś, gdyż miasto zostało wyzwolone dzień po wybuchu powstania, dlatego władze Pierwszej Stolicy organizują obchody 28 grudnia.