Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Na trasie z Wągrowca do Poznania w niedalekiej przyszłości mogą jeździć pociągi napędzane wodorem

Zdjęcie aktualności Na trasie z Wągrowca do Poznania w niedalekiej przyszłości mogą jeździć pociągi napędzane wodorem fot. Alstom

„Wielkopolska chce kupić nowoczesne pociągi wodorowe, które będą jeździły np. z Poznania do Wągrowca” – donosi poznańska Gazeta Wyborcza. Takie plany ma Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Wzorem są tu niemieckie landy, gdzie już pociągi na wodór jeżdżą lub za chwilę zaczną. Aktualnie takie maszyny mogą przez cały dzień jeździć na jednym tankowaniu. Odległość, jaką mogą przebyć, mierzona w kilometrach to tysiąc. Prędkość z jaką się poruszają to nawet 140 km/h.

- Takie pociągi będą wozić pasażerów w rejonie Frankfurtu nad Menem. Jak tylko pandemia ustanie, pojedziemy zobaczyć to rozwiązanie – mówi „Wyborczej” Jacek Bogusławski, członek zarządu woj. wielkopolskiego i przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

Pociągi napędzane wodorem, a jeżdżace na trasie Poznań – Wągrowiec to nie pieśń bliżej nieokreślonej przyszłości. Władze województwa zastanawiają się nad pozyskaniem środków na ich zakup w perspektywie unijnej na lata 2021 – 2027.

(Maciej Januchowski)