Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Nie żyje Krystyna Łybacka. Miała 74 lata

Zdjęcie aktualności Nie żyje Krystyna Łybacka. Miała 74 lata Krystyna Łybacka w studiu Waszego Radia FM. | fot. Maciej Januchowski

Nie żyje Krystyna Łybacka, minister edukacji w rządzie SLD oraz wieloletnia posłanka i europosłanka z Wielkopolski. 

Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek wieczorem w poznańskim szpitalu.

Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci" - napisał na Twitterze Leszek Miller,  były premier. 

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie. w 1991 roku po raz pierwszy zdobyła mandat poselski. Sprawowała go nieprzerwanie do 2014 roku. Następnie została wybrana w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednym z pracowników jej biura był Piotr Pałczyński, aktualnie zastępca burmistrza Wągrowca. 

"Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce. Łączę się w żalu z Najbliższymi Pani Minister, Przyjaciółmi i Tymi wszystkimi, co łzę w oku mają. RiP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

W 2001 roku Krystyna Łybacka otrzymała nominację na Ministra Edukacji i Sportu. Wtedy premierem był Leszek Miller. Funkcję tę zajmowała do 2 maja 2004 roku. 

Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej lewicy. Wielkością jej było to czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą, Krysiu. - napisał na Twitterze Robert Biedroń. 

Swoją działalność polityczną zakończyła po 28 latach. Poniformowała o tym 1 lipca 2019 roku. 

"Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za możliwość wieloletniej współpracy, życzliwe wsparcie i inspirację do podejmowania nowych wyzwań, a także za współudział w realizowanych na terenie Wielkopolski projektach.Proszę również o przyjęcie najlepszych życzeń dobrego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w każdym nadchodzącym dniu" - napisała wtedy na swojej stronie internetowej. 

Krystyna Łybacka zmarła w wieku 74 lat w szpitalu w Poznaniu, do którego trafiła w zeszłym tygodniu. 

(Maciej Januchowski)