Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Niebawem w Rogoźnie ma stanąć pomnik króla Przemysła II

Zdjęcie aktualności Niebawem w Rogoźnie ma stanąć pomnik króla Przemysła II fot. WRFM

W kwietniu zaplanowano postawienie pomnika na placu Karola Marcinkowskiego w Rogoźnie. Na postumencie stanie rzeźba króla Przemysła Drugiego. Samorządowcy i pozarządowe organizacje długo starali się o taki przywilej. Dlaczego? Otóż, król zginął niedaleko tegoż miasta. Mieszkańcy pamiętają o nim poprzez regularne organizowanie imprez z jego symbolicznym udziałem.


Jak będzie wyglądał władca? Artysta pracował w glinie. Królewskie szlachetne rysy twarzy są dziełem wyobraźni. Odziana w płaszcz nałożony na wykonaną z tysięcy kółeczek kolczugę postać sugeruje waleczność Przemysła. W dłoni monarcha trzyma miecz. Rzeźba zostanie pokryta zabezpieczającym przed wyschnięciem gliny silikonem tym samym nie dojdzie do zmian proporcji.


Forma odciśniętych części to specjalne krzemowe tworzywo. Wypełniona zostanie odmianą brązu wyjątkowo odporną na zewnętrzne warunki między innymi atmosferyczne. Kiedy części pomnika zostaną ostatecznie połączone postać Przemysła Drugiego pojawi się na rogozińskim rynku.


Na zaproszenie sponsora, czyli Jacka Wojciechowskiego burmistrz Roman Szuberski udał się do Torunia gdzie znajduje się siedziba artysty wykonującego rzeźbę. Przekonał się, że jest prawie gotowa.

(Cezary Kucharski)