Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Nieświeży oddech – sposoby i przyczyny

Zdjęcie aktualności Nieświeży oddech – sposoby i przyczyny fot. materiały prasowe

Unikasz kontaktów społecznych z powodu nieprzyjemnego zapachu, który wydobywa się z Twoich ust? Nieświeży oddech sprawił, że straciłeś poczucie własnej wartości i nie masz ochoty opuszczać własnego domu? Wiemy, jak ten problem rozwiązać! Poznaj przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust i dowiedz się, jak skutecznie walczyć z tym utrudniającym życie kłopotem.

Brzydki zapach z ust może mieć wiele przyczyn. Zdecydowanie najczęstsza to nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Zaniedbania w myciu zębów, czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i języka sprawiają, że w Twojej buzi zaczynają licznie gromadzić się bakterie, które – oprócz wielu chorób – powodują także nieatrakcyjną woń. Fachowo drobnoustroje prowadzące do nieprzyjemnego zapachu z ust nazywa się „lotnymi związkami siarki”.

Dlaczego Twój oddech jest nieświeży?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może wywoływać halitozę. Kolejna częsta przyczyna tej przypadłości to nawyki żywieniowe. Do brzydkiego zapachu z ust prowadzi spożywanie czosnku, cebuli, ostrych przypraw czy niektórych rodzajów mięs i ryb. Fatalny wpływ na jakość Twojego oddechu mają także używki – zwłaszcza palenie tytoniu. W papierosach obecnych jest mnóstwo substancji smolistych, które zaburzają równowagę bakteryjną w jamie ustnej oraz powodują zmniejszoną produkcję śliny. Ponadto, częste przyczyny nieprzyjemnego zapach z ust to permanentny stres, odwodnienie, przyjmowane leki oraz choroby pokroju cukrzycy, zakażenia dróg oddechowych czy przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Sześć skutecznych sposobów na nieświeży oddech

Z nieświeżym oddechem można skutecznie walczyć, i to najczęściej bez konieczności odbywania wizyt u stomatologa. W zdecydowanej większości przypadków do pozbycia się tej przypadłości wystarczy wcielenie w życie sześciu poniższych wskazówek.

  1. Sumiennie dbaj o higienę. Wiesz już, że za zdecydowaną większość kłopotów z nieświeżym oddechem odpowiadają lotne związki siarki, które nagromadzają się w jamie ustnej na skutek nieodpowiedniego czyszczenia zębów i języka. Szczotkuj więc uzębienie przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku), raz dziennie usuwaj naleciałości z przestrzeni pomiędzy zębami przy użyciu nitki dentystycznej, korzystaj ze skrobaka do języka. W ramach uzupełnienia pielęgnacji możesz też dwa razy dziennie przepłukiwać usta antybakteryjnym, odświeżającym płynem do płukania ust.
  2. Pij dużo wody. Woda ma zbawienny wpływ na cały organizm, w tym na jamę ustną, dlatego warto pić jej jak najwięcej. Dzięki niej, zwiększysz produkcję śliny, która stanowi naturalną ochronę przed lotnymi związkami siarki. Śmiało zastępuj wodą takie napoje jak kawa, herbata oraz słodkie i kwaśne soki.
  3. Stosuj wartościową dietę. Ogranicz spożywanie mogących prowadzić do nieświeżego zapachu z ust produktów (takich jak czosnek, cebula, ostre sosy, itp.). Staraj się za to często jeść seler, marchew czy jabłka, a więc owoce i warzywa, które ułatwiają eliminowanie z zębów osadów, a ponadto uzupełniają niedobory witamin w organizmie.
  4. Porzuć używki. Na kondycję Twojego oddechu negatywny wpływ ma zarówno palenie tytoniu, jak i spożywanie alkoholu. Ten pierwszy nałóg powoduje, że produkujemy mniejszą ilość śliny niż trzeba, co daje pole do popisu lotnym związkom siarki. Ponadto zawarte w tytoniowym dymie substancje smoliste mają bardzo intensywny charakter, przez co oddech palaczy niezmiernie często jest nieświeży. Alkohol przesusza z kolei błony śluzowe, prowadząc do kserostomii, czyli problemu suchości jamy ustnej. Używki najlepiej jest zatem całkowicie porzucić bądź znacznie ograniczyć.
  5. Żuj bezcukrową gumę. Dzięki niej, pobudzisz do działania ślinianki. A – jak już wiesz – ślina stanowi znakomitą, naturalną barierę ochronną przed nieprzyjemnymi zapachami z ust. Bezcukrową gumę możesz bez obaw żuć 2-4 razy dziennie. Pamiętaj tylko o tym, by koniecznie była to guma bezcukrowa – klasyczne gumy z cukrem mogą prowadzić do gromadzenia się w jamie ustnej próchniczych bakterii.
  6. Zmień tradycyjną szczoteczkę na szczoteczkę soniczną. Szczoteczki elektryczne zapewniają dokładniejsze mycie niż ich manualny odpowiednik. Dodatkowo do większości popularnych modeli można dokupić specjalną końcówkę do oczyszczania języka. Do jednej z najpopularniejszych marek szczoteczek sonicznych zaliczamy min. https://smilesonic.com/pl/

Leczenie nieświeżego oddechu w gabinecie stomatologicznym

Jeśli po wdrożeniu w życie wszystkich powyższych rad Twój oddech nadal jest nieświeży, powinieneś skonsultować się ze stomatologiem. Specjalista dokładnie przeanalizuje stan Twojej jamy ustnej i postara się znaleźć źródło problemu, co otworzy drogę do jego wyeliminowania.

W przypadku, gdy nieprzyjemnego zapachu z ust nie będzie możliwości pozbyć się od razu (na przykład z powodu konieczności długotrwałego leczenia chorób takich jak paradontoza, ubytki próchnicowe czy choroby ogólnoustrojowe pokroju cukrzycy), lekarz z pewnością zaleci Ci stosowanie środków, które pomogą tymczasowo ograniczyć występowanie problemu. W tym celu konieczne może okazać się regularne ssanie odświeżających pastylek z cynkiem bądź przepłukiwanie jamy ustnej płynem na bazie chlorheksydyny.

(materiał partnera)