Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Nowa Tarcza Antykryzysowa 9.0

Zdjęcie aktualności Nowa Tarcza Antykryzysowa 9.0 fot. Gov.pl

W piątek 16 kwietnia, opublikowane zostało rozporządzenie Rady  Ministrów zmieniające poprzednie rozporządzenie w sprawie wsparcia  uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii  COVID-19 (tzw. Tarcza Antykryzysowa 9.0). Nowelizacja ta przewiduje do  stosowania cztery instrumenty pomocy:
  a) zwolnienie ze składek ZUS za określone miesiące (wnioski do ZUS),
  b) dopłatę 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników  (wnioski do  Wojewódzkiego Urzędu Pracy),
  c) świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących  działalność gospodarczą (wnioski do Wojewódzkiego Urzędu Pracy),
  d) dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności  do 5 tys. zł  dla mikro- i małych przedsiębiorców; w zależności od  kodu PKD, którym oznaczony jest rodzaj przeważającej działalności  gospodarczej (wnioski do Powiatowego Urzędu Pracy).


Jeśli chodzi o ten ostatni instrument pomocowy dotację, która była  udzielana przez PUP  już od końcówki grudnia 2020r., w związku z  ostatnimi ograniczeniami  epidemicznymi  przepisy wprowadzają zmiany,  o których mówi Sławomir Maciaszek, kierownik Centrum Aktywizacji  Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wągrowcu.

(Alicja Tylkowska)