Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

"Obok krwawych walk życie toczyło się dalej" mówi archiwista związany z projektem "Dziennik Lech - tego jeszcze nie czytaliście".

Zdjęcie aktualności źródło: materiały nadesłane

Projekt "Dziennik Lech - tego jeszcze nie czytaliście" to nowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Są to działania związane z archiwalnymi wydaniami gazety Lech, wydawanej między innymi w czasie Powstania Wielkopolskiego. Dzięki darowiźnie pozyskano niemal 300 nieznanych dotąd numerów. Mówi Marta Pacak zastępczyni dyrektora MOKu.

Pierwszym działaniem projektu było zdigitalizowanie pozyskanych numerów. Wkrótce będą one ogólnodostępne. Wszelkie materiały szkoleniowe też będą bezpłatnie udostępnione online, z podziałem na kategorie wiekowe uczniów szkół podstawowych. Mówi Marta Karalus-Kuszczak instruktorka merytoryczna MOKu.

W ramach projektu odbędą się także okolicznościowe przedsięwzięcia w Domu Powstańca Wielkopolskiego. 14 września natomiast planowany jest koncert inaugurujący i popularyzujący projekt. Dziennik Lech to codzienna gazeta gnieźnieńska, która zaczęła się ukazywać od 1895 roku i została zamknięta w 1914 roku przez władze pruskie. Druk wznowiono po rewolucji niemieckiej jesienią 1918 roku i kontynuowano do 1939 roku. Mówi Marek Szczepaniak historyk, archiwista.

Pozyskane roczniki pochodzące z czasów Powstania Wielkopolskiego stanową bezcenną kopalnię wiedzy o życiu i funkcjonowaniu mieszkańców Gniezna w trakcie działań zbrojnych. Okazuje się, że obok historycznych wydarzeń codzienność była prozaiczna.

Na realizację projektu MOK pozyskał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Fundacji Totalizatora Sportowego w łącznej kwocie 42 tysięcy złotych.