Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Od poniedziałku będą wydawane nowe dowody osobiste. Dokumenty będą posiadały chip

Zdjęcie aktualności Od poniedziałku będą wydawane nowe dowody osobiste. Dokumenty będą posiadały chip fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Do obiegu wchodzą nowe dowody osobiste. Od poniedziałku składający wniosek o wydanie dokumentu tożsamości będą już wypełniali nowy druk. E-dowód ma być nie tylko ułatwieniem, ale i zagwarantować większe bezpieczeństwo. Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip.

E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku. Ponadto w przypadku, gdy gdzieś nam się zawieruszy będziemy mogli zgłosić jego zawieszenie na 14 dni. Jeżeli nie odnajdziemy swojego dowodu, będziemy musieli wypełnić wniosek o nowy dokument. Wniosek taki możemy złożyć albo w urzędzie gminy albo przez internet. Tymi samymi drogami możemy zawiesić swój e-dowód.

Osoby posiadające aktualnie ważny dokument nie muszą go wymieniać na nowy. E-dowód otrzymają kiedy minie data przydatności obecnie posiadanego, gdy go zagubią lub ulegnie on zniszczeniu.

 

(Maciej Januchowski)