Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Od tego roku świadczenie 500 plus wypłacać będzie ZUS, a nie jak do tej pory urząd miasta czy gminy

Zdjęcie aktualności Od tego roku świadczenie 500 plus wypłacać będzie ZUS, a nie jak do tej pory urząd miasta czy gminy fot. WRFM

Od tego roku to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia "Rodzina 500 plus" i je wypłacał. Gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Nie trzeba w tej sprawie składać nowych wniosków.

Natomiast od 1 stycznia, aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na okres do 30 maja, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus można przesyłać już tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do ZUS. Zmienia się także sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów.

(Maciej Januchowski)