Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Odległość kanapy od telewizora

Zdjęcie aktualności Odległość kanapy od telewizora fot. powierzone

Nasz salon jest wizytówką naszych domów oraz mieszkań. Nic więc dziwnego, że w jego aranżacje wkładamy ogromną uwagę. Oprócz tego, że nasz salon powinien być wnętrzem niezwykle designerskim, warto zadbać również o jego funkcjonalność. W tym celu należy właściwie rozplanować rozstaw jego wyposażenia. Jednymi z najważniejszych w każdym salonie jest kanapa oraz telewizor. Jaką odległość powinniśmy zachować pomiędzy kanapą a telewizorem? Czy odpowiedni rozstaw sprzętu RTV od kanapy ma znacznie? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Właściwa odległość telewizora od kanapy

Bardzo wiele osób aranżując salon, zastanawia się nad właściwym rozmieszczeniem podwieszanego bądź stojącego na komodzie telewizora, od swojej ulubionej, komfortowej, niejednokrotnie rozkładanej kanapy. Co ciekawe, po zgłębieniu tematu nie jest to najprostsze, oczywiste zadanie. By móc oglądać swoje ulubione filmy, seriale czy programy na idealnej jakości obrazu, musimy zachować odpowiednią odległość. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu, indywidualnych czynników. 

Jak obliczyć właściwą odległość telewizora od kanapy?

Chcąc znaleźć właściwe rozstawienie dwóch, czołowych elementów wyposażenia naszych salonów, jakimi są nasza niezwykle wygodna i designerska kanapa oraz telewizor, należy wziąć pod uwagę ich rozmiar, oraz wielkość salonu. Jeśli posiadamy mały bądź średniej wielkości salon, warto postawić na tv o przeciętnych rozmiarach. Specjaliści zalecają, by przekątna ekranu stanowiła maksymalnie 1/3 odległości od kanapy. By zobrazować sytuację - jeśli posiadamy telewizor 32 calowy, odległość siedziska od ekranu powinna wynosić około 1.25m. Jeśli posiadamy telewizor o rozdzielczości HD bądź Full HD, wówczas na każdy cal przekątnej musi przypadać 4-4.5 metra odległości do kanapy. Dla największych odbiorników, o przekątnej 65 cali, dystans od wypoczynku powinien wynosić minimum 270cm. Jeśli więc nasz salon nie reprezentuje sobą ogromnych rozmiarów, warto postawić na mniejszy odbiornik, by relaks na naszej designerskiej, komfortowej kanapie, pozwalał na oglądanie obrazu najwyżej jakości, z zachowaniem bezpieczeństwa dla naszego zdrowia. 

Odległość telewizora od rozkładanej kanapy

Wiele nowoczesnych kanap, wyposażone zostały w funkcję spania, tworząc wygodną powierzchnię do odpoczynku bądź snu dla dwójki bądź większej ilości osób. Wykorzystywanie takie opcji skłania do przemyśleń, w jakiej odległości umieścić nasz telewizor. Jeśli więc na naszej kanapie zamierzamy oglądać ulubione seriale, filmy czy programy w pozycji leżącej, warto zadać o to, by ekran znajdował się o 30-40° powyżej linii naszego wzroku. Tutaj szczególną uwagę należy więc poświęcić na wysokość zamontowania odbiornika. Zbyt niskie bądź zbyt wysokie umiejscowienie, prowadzić może do bólu karku oraz zmęczenia już po krótkim oglądaniu. Jeśli nasza kanapa do salonu posiada funkcję spania, warto w salonie zamontować telewizor na ścianie. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy mogli w absolutnie komfortowych warunkach spędzać czas przed ekranem naszego telewizora. 

Kiedy więc wybierzemy idealnie dopasowaną do naszych aranżacji wnętrz kanapę, warto zastanowić się nad jej położeniem. Jej odpowiednie wyeksponowanie nie dość, że będzie jedną z najbardziej okazałych ozdób, to dodatkowo będzie naszym ulubionym miejscem w domu czy mieszkaniu, w którym wraz z najbliższymi będziemy mogli relaksować się po ciężkim dniu w akompaniamencie ulubionych programów rozrywkowych, seriali czy kultowych filmów. Odległość kanapy od telewizora- jak ustawić meble w salonie? Dokładnie przeanalizuj podjętą decyzję. 

(materiał partnera)