Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Ogrodniku, chcesz mieć piękny trawnik? O tej jednej rzeczy nie możesz zapomnieć!

Zdjęcie aktualności Ogrodniku, chcesz mieć piękny trawnik? O tej jednej rzeczy nie możesz zapomnieć! fot. materiały prasowe

Masz wizję pięknego trawnika, ale do tej pory pozostawała ona tylko marzeniem? A może Twoje nieustanne wysiłki kończyły się porażkami – trawa chorowała, gniła lub wysychała? Takie doświadczenia mogą zniechęcać, ale dzięki lekturze tego artykułu zrozumiesz, w czym tkwił błąd. Przedstawimy najczęstsze pomyłki ogrodników, które powodują, że trawniki nie prezentują się w pełnej krasi. Na koniec wyjawimy sekret, dzięki któremu Twoja szansa na posiadanie pięknego ogrodu znacznie wzrośnie, a Ty będziesz mógł pochwalić się najpiękniejszym trawnikiem w okolicy!

Niewiedza lub niedostatek czasu skutkował tym, że brakło Ci możliwości w pełni zadbać o zieloną przestrzeń wokół domu lub na działce? Czas to zmienić!

Trawnik jest twarzą ogrodu, pielęgnuj go jak własną skórę

Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, to koniecznie musisz planować zabiegi pielęgnacyjne. Trawa nie lubi eksperymentów, więc zanim zaczniesz pracować, musisz opracować plan działania i przestrzegać podstawowych zasad. Nadmiar również może szkodzić. Zdarza się, że ogrodnicy przesadzają z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych, co prowadzi do wyniszczenia korzeni darni i osłabienia źdźbeł.

  • Nawożenie odpowiednim nawozem – wybierz nawóz, który jest dopasowany do pH gleby (kompost lub nawóz mineralny), chyba że korzystasz z robota automatycznego, który rozrzuca skoszoną trawę i mulczuje ją w naturalny sposób, co często okazuje się w zupełności wystarczające. Nieodpowiednie nawożenie sprawia, że trwa marnieje.
  • Podlewanie – trawnik należy podlewać w odpowiednich odstępach czasu i porach dnia. Najlepszą porą jest podlewanie o poranku, kiedy ziemia nie jest jeszcze nagrzana i woda może swobodnie przeniknąć do jej głębszych warstw. W sezonie podlewanie co 2-3 dni jest wystarczające. Pamiętaj, by nie przelać trawnika, bo właśnie to jest przyczyną żółknięcia źdźbeł. Niedoświadczeni ogrodnicy niestety nie są tego świadomi i często przelewają roślinę.
  • Dodatkowe zabiegi – wertykulacja i aeracja trawnika są przydatne zwłaszcza wiosną, po uporządkowaniu ogrodu i oczyszczeniu go. Działają jak lifting i doskonale mobilizują trawę do odrodzenia się po zimie. Zaleca się także piaskowanie. Brak wykonywania tych zabiegów skutkuje tym, że źdźbła nie są w stanie osiągnąć swego pełnego potencjału, rosną małe i łatwo je zniszczyć.
  • Ważny jest też dosiew trawy w ilości 5 gramów na 1 metr kwadratowy. Pozwala to utrzymać właściwe proporcje odmian, które mogły zostać wyparte w wyniku chorób czy złej pielęgnacji.

Pozwól trawnikowi żyć, nie koś za krótko ani za często!

Koszenie trawnika to jedno z podstawowych zadań w pielęgnacji ogrodu. Poprawnie wykonane koszenie pozwala nie tylko na zachowanie estetycznego wyglądu trawnika, ale również wpływa na jego zdrowie i kondycję. Oto kilka istotnych kwestii, na temat koszenia trawnika, które warto wiedzieć:

  • Częstotliwość koszenia zależy od gatunku trawy oraz od intensywności wzrostu. W okresie letnim koszenie trawnika powinno odbywać się przynajmniej raz na tydzień, natomiast w okresie wiosenno-jesiennym wystarczy raz na dwa tygodnie.
  • Błędem jest zbyt częste koszenie trawy, bo zbyt krótkie źdźbła mogą łatwo zostać spalone przez słońce, stracić kolor i przyschnąć.
  • Wysokość koszenia powinna być dostosowana do gatunku trawy oraz warunków panujących w ogrodzie. Zazwyczaj najlepiej ustawić koszenie na wysokość około 5-8 cm.
  • Ostrzenie noży tnących regularne ostrzenie noży tnących jest bardzo ważne, ponieważ nierozdrobnione końcówki trawy przyczyniają się do braku estetyki i zdrowia trawnika. Niestety jest to częsty błąd wśród ogrodników. Okazuje się, że nie wystarczy troszczyć się o trawnik, ale i o narzędzia służące do zabiegów pielęgnacyjnych. One również muszą być w dobrej kondycji!
  • Kierunek koszenia zalecane jest zmienianie kierunku koszenia co najmniej raz na miesiąc. Dzięki temu trawa nie zaczyna rosnąć w jednym kierunku, a równomiernie rozrasta się w całym ogrodzie.

Nie przemęczaj się i poznaj sekret fenomenalnego trawnika… Skorzystaj z trawy w rolce!

Czasem najtrudniej wpaść właśnie na proste rozwiązania – w tym przypadku na trawę w rolce. Po co się męczyć, obserwując każde kiełkujące źdźbło pod lupą? Przejmować żółtymi plamami, zastanawiając nad ich pochodzeniem, zamiast po prostu zainwestować w gotowy, gęsty trawnik?

Sekret tkwi w tym, by czasem zdjąć sobie ciężar pracy z barków i zaufać specjalistom w zakresie hodowli trawy. Trawa z metra Poznań może już jutro trafić do Twojego ogrodu, dzięki czemu przez długi czas będziesz cieszyć się zdrowym, gęstym i bujnym trawnikiem!

Nadszedł czas na magicznie proste rozwiązanie. Wysiłek specjalistów od uprawy darni zaobfituje satysfakcją Twoją i Twoich bliskich, mogących spędzić cudowne, kojące chwile w Twoim zielonym ogrodzie.

 

(materiał sponsorowany)