Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował dwa nowe programy pomocowe

Zdjęcie aktualności Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował dwa nowe programy pomocowe fot. WRFM

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował dwa nowe programy pomocowe. Pierwszy to „Dostępne Mieszkanie” oraz Mieszkanie dla Absolwenta”. Jeden i drugi w ramach pakietu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”.

Fundusz gwarantuje na ten cel trzysta milionów złotych. Projekty dotyczą osób z niepełnosprawnością ruchową, które są ograniczane barierami architektonicznymi. Tym samym mają problem z aktywnością w środowisku. Powinny pomóc w usamodzielnianiu się i prowadzeniu życia zawodowego po ukończeniu szkoły bądź kursów zawodowych. Jeżeli chodzi o program dostępnego mieszkania, to dofinansuje osobie niepełnosprawnej jego zmianę. Nowe nie powinno mieć żadnych barier architektonicznych.

Mówił Artur Szyper, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu.

Umowy zawierane będą do końca grudnia 2024 roku. Realizacja potrwa trzy lata z finałem do 2025 roku. W przypadku projektu „Mieszkanie dla Absolwenta” niepełnosprawni bez względu na wykształcenie mogą wnioskować o pieniądze na jego wynajem w czasie szukania pracy oraz początkowym etapie zatrudnienia. Zawieranie umów w przypadku tegoż projektu przewidziano do końca grudnia przyszłego roku. Będzie trwał przez cztery lata począwszy od bieżącego roku. Programy są realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Zakres pomocy wyznacza tak zwany System Obsługi Wsparcia.

(Cezary Kucharski)