Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Pilska firma telekomunikacyjna zbuduje światłowód w Wągrowcu

Zdjęcie aktualności Pilska firma telekomunikacyjna zbuduje światłowód w Wągrowcu fot. UM Wągrowiec

Pilska firma telekomunikacyjna ASTA-NET S.A. wybuduje w Wągrowcu nowoczesną sieć światłowodową. Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu w technologii światłowodowej na obszarze północnej Wielkopolski"współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ponad 400 gospodarstw domowych w Wągrowcu do końca lutego oraz ponad 2600 kolejnych w połowie 2020 roku będzie miało możliwość podłączenia się do szerokopasmowego Internetu o gwarantowanej przepustowości od minimum 100 Mb/s do 1 Gb/s.

Obecnie prace są prowadzone w północno-wschodniej części Wągrowca, a możliwość podłączenia się – na warunkach komercyjnych – do sieci światłowodowej uzyska ponad 400 gospodarstw domowych, zlokalizowanych między innymi przy ulicach: Akacjowej, Bukowej, Kalinowej, Kcyńskiej, Kraszewskiego, Nad Nielbą, Ogrodowej, Owocowej, Rgielskiej, Rolnej, Różanej, Zielonej czy Wschodniej.

Przy współpracy z Urzędem Miejskim w Wągrowcu inwestycja budowy sieci światłowodowej realizowana przez ASTA-NET na terenie miasta przebiega zgodnie z harmonogramem i już w najbliższych miesiącach udostępnimy nowoczesną sieć światłowodową do ponad 3000 gospodarstw domowych na terenie miasta Wągrowiec – informuje Łukasz Hetman, członek zarządu ASTA-NET.

Zgodnie z informacją, jaką w połowie stycznia – podczas wizyty w Urzędzie Miejskim - przekazał burmistrzowi Jarosławowi Berendtowi, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy ASTA-NET, Bartosz Wicijowski, w połowie roku dostęp do sieci uzyskają mieszkańcy kolejnych ulic w tym między innymi Bobrownickiej, Bartodziejskiej, Dębińskiej, Leśnej, Rogozińskiej, Przybyszewskiego, Polnej, Janowieckiej, Rzecznej, Grunwaldzkiej, Pawła E. Strzeleckiego, Harcerskiej, Wierzbowej czy Skrajnej.

Powstająca sieć światłowodowa doprowadzana jest do granicy działki i tylko od jej właściciela zależy już, czy skorzysta z możliwości, jakie daje dostęp do szerokopasmowych łączy. A są one niemałe. Bo nie tylko przyspieszy przesyłanie wszelkich danych, ale ich użytkownicy zyskają dostęp do pakietu usług multimedialnych, w tym telefonii i telewizji cyfrowej w najwyższej jakości.

Dzięki uzgodnieniom z firmą ASTA-NET coraz bardziej realna jest realizacja naszego programu wyborczego dotycząca przyłączenia Wągrowca do miejscowości korzystających z dobrodziejstw szerokopasmowego Internetu. Powstająca sieć dostępowa takie właśnie możliwości daje i już tylko od woli mieszkańców zależeć będzie, czy z nich skorzystają – mówi Jarosław Berendt, burmistrz Wągrowca.

Sieć obejmuje swoim zakresem głównie budynki jednorodzinne,  a zakres budowanej sieci jest cały czas dostosowywany do możliwości technicznych i optymalizowany na etapie budowy, aby zapewnić dostęp do nowoczesnych łączy światłowodowych jak największej liczbie mieszkańców W dalszym etapie, po zakończeniu realizacji tego projektu, co jest przewidywane na koniec września 2020 roku, firma ASTA-NET będzie weryfikowała możliwości przyłączania do sieci światłowodowej kolejnych gospodarstw domowych.

 

(UM Wągrowiec)