Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Po 13 latach były senator okręgu pilskiego Henryk Stokłosa został uniewinniony od prawie wszystkich zarzutów

Zdjęcie aktualności Po 13 latach były senator okręgu pilskiego Henryk Stokłosa został uniewinniony od prawie wszystkich zarzutów fot. WRFM

Po 13 latach były senator okręgu pilskiego Henryk Stokłosa został uniewinniony od prawie wszystkich zarzutów. Pierwsza sprawa polityka i biznesmena rozpoczęła się w 2009 roku. Po 4 latach były senator został uznany winnym m.in. wręczania urzędnikom łapówek, utrudniania pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego, fałszowania oświadczenia o czynnym prawie wyborczym, wyłudzania pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej, a także bezprawnego więzienia i bicia swoich pracowników. Uniewinniono go wtedy tylko od dwóch zarzutów, a wśród nich nielegalnego zakopywania padliny.

Stokłosa miał spędzić w więzieniu 8 lat oraz zapłacić grzywnę w wysokości pół miliona złotych. Obrońcy polityka złożyli apelacje i w 2014 roku sąd uchylił wspomniany wyrok. Utrzymał w mocy część dotycząca uniewinnienia. Proces ruszył ponownie w 2015 roku, ale część zarzutów uległa przedawnieniu. Skazano go na rok i 3 miesiące więzienia tylko za wręczenie łapówki urzędnikowi z Ministerstwa Finansów. Od tego wyroku apelację złożyli zarówno obrońcy jak i prokuratura.

W minionym tygodniu Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał wyrok z 2021 roku. Po wliczeniu okresu aresztu Stokłosie pozostaje do odsiadki 21dni. Wyrok jest prawomocny. Obrońcy Stokłosy nie wykluczają złożenia kasacji do Sądu Najwyższego, ale zadecydują o tym po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

(Maciej Januchowski)