Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Po nawałnicy w Wielkopolsce wojewoda zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego

Zdjęcie aktualności Po nawałnicy w Wielkopolsce wojewoda zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego fot. WUW Poznań

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński odebrał meldunki od służb zaangażowanych w usuwanie skutków ulewnych opadów deszczu, które przeszły dziś nad Poznaniem i Wielkopolską. Podczas zwołanego przez wojewodę posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono  aktualne informacje o zagrożeniach dla infrastruktury oraz mienia mieszkańców, które spowodowała ulewa.

Setki interwencji strażaków w powiecie poznańskim i Poznaniu, pozalewane ulice, zalane piwnice domów i szpitali, ponad tysiąc odbiorców pozbawionych zasilania prądem – tak wyglądała sytuacja  po ulewnych opadach deszczu, które przeszły dziś nad Wielkopolską

Według przedstawionych wojewodzie raportów ulewa spowodowała największe problemy w Poznaniu i powiecie poznańskim, gdzie strażacy odnotowali około 1700 interwencji.  Straż pożarna podejmowała głównie interwencje związane z wypompowywaniem wody. Komendant wojewódzki PSP zadysponował  dodatkowe wsparcie  m.in. z Szamotuł, Grodziska, i Wrześni. Przetransportowano specjalny kontener z pompami z JRG w Gnieźnie.  

- Podczas dzisiejszej wideokonferencji rozmawiałem o aktualnej sytuacji, działaniach służb  oraz zagrożeniach dla infrastruktury i mienia mieszkańców. Na szczęście nie mamy informacji o zagrożeniu życia, choć niektóre sytuacje mogłyby na to wskazywać – mówi wojewoda Michał Zieliński.  Do poważniejszych zdarzeń należy zaliczyć uszkodzony dach budynku sali sportowej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi na Osiedlu pod Lipami w Poznaniu oraz uszkodzony dach sklepu sieci „Biedronka" na jednym z poznańskich osiedli.  W wyniku tych zdarzeń na szczęście nikt nie doznał żadnych obrażeń. Strażacy pomagali usuwać wodę z zalanych piwnic szpitali. Woda wdarła się do najniższych kondygnacji szpitali przy ul. Długiej, Krysiewicza oraz  szpitala w Puszczykowie – informuje wojewoda.

Nadal trudności z przejazdem mają kierowcy w Poznaniu. Wiele ulic w mieście było nieprzejezdnych. W zaniżeniach terenów, pod wiaduktami, m.in. przy ul. Lutyckiej i Swarzędzu  kierowcy często nie byli w stanie przejechać przez zalane wodą jezdnie.  Nie odnotowano większych problemów w komunikacji  kolejowej.

Energetycy nadal usuwają awarie spowodowane podtopieniami. Na godz. 18.30 ponad 1200 odbiorców z oddziału dystrybucji Poznań pozbawionych było zasilania. Zgodnie z zapowiedziami służb, prawdopodobnie jeszcze dziś większość odbiorców będzie ponownie podłączona do zasilania prądem.

(WUW)